Kerblík setý (Anthirscus cerefolium)

Kerblík setý je jednoletá rostlina čeledi miříkovitých, dorůstající výšky 30 cm. Listy jsou jemným kořením s léčivými účinky. Chutí připomínají petržel a estragon, voní po anýzu. Kerblík pochází ze Středomoří a je také znám pod názvem třebule. Vzhled listů trošku připomíná rozrostlejší petržel, může mít také kadeřavé listy, podobné kadeřavé petrželce. Černé a lesklé plody vyséváme do polostínu, na vlhčí stanoviště, a to od dubna do září, sklízíme měsíc až 1,5 měsíce po výsevu. Kerblík je vhodný i k pěstování i v květináčích či ve skleníku. Vyhovuje mu lehká a propustná půda, při pěstování v květináči však nezapomeňte na dostatečnou drenážní vrstvu a dodržujte pravidelnou zálivku. Kerblík pěstovaný v polostínu bude mít výraznější aroma i chuť než kerblík pěstovaný na slunci.

obrázek ke článku Kerblík setý (Anthirscus cerefolium)

U kerblíku sklízíme pouze mladé a čerstvé lístky před rozkvětem rostliny, a to v množství k okamžité spotřebě. Jakmile rostlina vykvete, již lístky nesbíráme.

Kerblík lze uchovat zmrazením, čímž si ponechá výraznou chuť i aroma. Sušením se tato bylinka znehodnocuje, její aroma i chuť se vytratí.

Kerblík, který vysejeme až v září, přezimuje a brzy na jaře vytvoří bohaté čerstvé listy, které můžete ihned sklízet.

Kerblík byl dříve hojně využívanou bylinkou v tradiční kuchyni. Patřil mezi první jarní bylinky, poskytující vitamín C. Pěstovaný v květináči za oknem nahrazoval v zimě čerstvou petrželku.

Kerblík chutná po petrželce a sladce po anýzu, hodí se do středomořské kuchyně. Čerstvé listy kerblíku můžeme přidat do hotových polévek, salátů, je vhodný k přípravě ryb, vegetariánských pokrmů. Listy dodají chuť i mletému masu, sekané, karbanátkům, omáčkám, tvarohu a různým pomazánkám, ozdobí jednohubky a obložené chlebíčky. Využití mají hlavně ve francouzské kuchyni.

Kerblík přidáváme do pokrmů až na poslední chvíli, vařením ztrácí svou chuť.

Kerblík obsahuje hlavně:


  • vitamin C
  • hořčík
  • železo

Léčivé účinky:


  • čistí krev, zlepšuje krevní oběh
  • podporuje trávení
  • detoxikuje organismus
  • působí močopudně, podporuje snadnější vylučování
  • pomáhá při zánětech močového ústrojí a ledvin
  • snižuje vysoký krevní tlak

Pleťová maska vyrobená z bílého jogurtu a kerblíku zjemňuje pokožku, působí proti unavené pleti a vyhlazuje vrásky.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní