Káva espresso a její příprava

Je mnoho způsobů, jak si vychutnat kávu. Každý si svůj oblíbený nápoj může připravit podle své chuti buď přímo v klidu domova, nebo si ho dát s přáteli v příjemném prostředí kavárny.

obrázek ke článku Káva espresso a její příprava

Espressem se rozumí velmi tmavě upražená káva se silnou chutí a výrazným aroma. Tato káva patří mezi nejvyhledávanější druhy káv, pije se silná a černá. Správně připravený nápoj má příjemnou vůni a jemně natrpklou příchuť, která dlouho setrvává v ústech i po jejím vypití.

Na přípravu espressa jsou vhodné směsi kávy se zvýrazněnou kyselostí a s plnou chutí převážně z druhů arabiky. Aby byla káva lahodná, záleží při její přípravě na mnoha faktorech. Tuto kávu správně připravit není vůbec snadné. Opravdu dobrou kávu umí jen určité procento „baristů", což jsou odborníci na přípravu kávy, kteří dokážou nejen správně regulovat hrubost mletí kávy, ale i vybírat vhodně upražené odrůdy.

Příprava kávy espresso


Výraz "espresso" pochází z italštiny a znamená "dát pod tlak" a tímto způsobem se tato káva připravuje.

Pro dobré espresso je typických několik následujících parametrů:


  • Přes jemně mletou kávu má po dobu 20 - 30 vteřin protékat horká voda cca 90 stupňů Celsia, a to pod tlakem 15 barů.
  • Výsledkem musí být 20 až 30 ml kávy (malý šálek). Pokud trváte na velkém expressu, měli byste malé espresso dolít horkou vodou.
  • Rozhodující je stupeň umletí kávy. Měla by být jemná, ale ne příliš, aby nebyla prášková. V takovém případě kape z přístroje nápoj velmi pomalu a má hořkou chuť. Je-li káva umletá naopak nahrubo, tryská z přístroje nápoj řídký a vodnatý.
  • 7 g kávy (1,5 – 2 rovné lžíce umleté kávy) na jeden šálek (porci 20 až 30 ml), to je mezinárodní standard pro espresso.
  • Pokud voda kávou protéká delší dobu, kazí to její chuť, neboť lógr již nemá patřičné aroma. Rovněž i větší tlak kávu zkazí, protože spálí oleje obsažené v kávě.

Pěna odhalí kvalitu kávy:


  • Správná káva – krémová pěna vzniká, když se kávové aromatické oleje mísí pod tlakem s horkou vodou a vzduchem. Musí mít rovnoměrnou karamelovou barvu a má tvořit na povrchu nápoje vrstvičku asi pět milimetrů. Při pití by se měla usazovat na stěnách šálku.
  • Nekvalitní řídká káva s vodovatější chutí - pěna hodně světlá, bublinatá, nahoře plave olej.
  • Káva spálená, hodně vyluhovaná chutnající trpce a hořce - tmavohnědá pěna, která se rychle ztrácí, nebo se jí utvoří uprostřed otvor, kterým káva prosvítá.

Správný šálek


Porcelánový šálek na dobré espresso by měl být předem předehřátý, měl by mít silné stěny, které udrží nápoj déle teplý. Dno šálku by mělo být úzké, kónické, aby káva z trysek kávovaru plynule stékala po šikmé stěně a vytvořila krémovou pěnu.

Důležitým, ale nepříliš známým faktem je, že s vypitím hotového nápoje se nemá dlouho otálet. Aromatické látky obsažené v kávě jsou silně těkavé a pokud ji necháme dlouho stát, tak po hodině pijeme už pouze "obarvenou vodu".


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Káva espresso a její příprava


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní