Získávání a uskladnění mateřského mléka

Jestliže se žena rozhodne uchovat svoje mateřské mléko, měla by se snažit zvýšit jeho tvorbu odstříkáním nebo odsáváním a následně přebytek mléka uchovat v lednici nebo mrazáku.

obrázek ke článku Získávání a uskladnění mateřského mléka

Získání mateřského mléka:


  • ručním odstříkáním
  • mechanickým odsátím

V současné době je na trhu obrovské množství různých druhů odsávaček. Některé z nich svou činností dokonale napodobují sání miminka, což je ideální. Maminky si mohou vybrat z elektrických, manuálních nebo bateriových odsávaček.

Dalším důležitým předpokladem je disponovat vhodnými nádobami na zmrazení mateřského mléka. Existují speciální zásobníky na mateřské mléko, můžete však použít i obyčejné sklenice od dětské výživy, které pořádně vymyjete a sterilizujete. Při jejich použití musíte dbát na to, aby se hladina mléka nedotýkala víčka ani po zvětšeném objemu zmrznutím.

Uskladnění mateřského mléka


Nikdo nepochybuje, že to nejlepší co může matka svému dítěti dát je mateřské mléko. Proto mnohé maminky, které potřebují na delší čas od dítěte odejít, případně jsou nuceny se vrátit do práce, uchovávají raději vlastní odstříkané mléko, než aby zvolily umělou výživu. Existuje mnoho možností, jak zachovat výhody kojení pro matku i pro dítě.

Mateřské mléko vydrží:


  • čerstvé při pokojové teplotě 3 hodiny
  • čerstvé v chladničce 24 hodin

Pohárek, ve kterém se uchovává mateřské mléko, umístěte v chladnější části ledničky, nejlépe ve dveřích.

Mléko, které zbylo po krmení, vždy zlikvidujte. Máte-li mléko v ledničce, můžete k němu přidávat mléko během jednoho dne, ale pouze mléko, které bylo odsáto do sterilního pohárku a lehce ochlazeno ve studené lázni. Mléko, které jste získali tímto způsobem, může být skladováno pouze 48 hodin od prvního odstříkání, potom musí být okamžitě zamrazeno.

Zmražené může být mléko v mrazáku až 3 měsíce, po rozmražení by mělo být spotřebováno do 24 hodin.

Mateřské mléko se musí rozmrazovat v lednici během 24 hodin nebo v teplé lázni. Jednou rozmražené mléko se nesmí znovu zamrazit. Mateřské mléko nikdy nerozmrazujeme ani neohříváme v mikrovlnné troubě. Tento způsob ohřevu totiž ničí některé látky mateřského mléka. K ohřátí mléka je vhodný ohřívač nebo teplá lázeň. Mléko se musí promíchat, protože tukový obsah se časem rozdělí. Zbylé mléko nikdy nepřidávejte zpět k jinému odsátému mléku, které máte schované v mrazáku.

Odstříkané mateřské mléko by se mělo přepravovat pouzev chladicím boxu nebo v chladicí tašce.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
obrázek ke článku Získávání a uskladnění mateřského mléka


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní