Káva cappuccino a její příprava
Pokud si chcete opravdu vychutnat kávu, patrně vyhledáme nějakou útulnou kavárnu a z kávového lístku si nejspíš objednáte oblíbené cappuccino. Ať už si tento nápoj dáte kdekoli, měli byste dodržovat tu nejdůležitější zásadu a tou je, že dobrá káva musí mít správnou atmosféru a příjemnou společnost. Cappuccino, nebo-li česky „kapučíno“, je pravé espresso, silná černá káva s našlehaným mlékem. Při klasické přípravě je pěna posypána mletou skořicí, ale může se použít i práškové kakao nebo muškátový oříšek.
Jde o
italskou specialitu, která vznikla připodobněním tohoto nápoje k
tvarově unikátním kapucím, které nosili mniši kapucíni, příslušníci římskokatolického řádu. A právě ona kápě se začala používat k popisu pěny, která se tvoří na povrchu cappuccina.
Na přípravu cappuccina je nejvhodnější
káva arabika, nejlépe některý druh keňské kávy, která má
plnou chuť a jemnou kyselost. Každý šálek cappuccina se musí
připravit čerstvý, protože jen tak se u kávy rozvine její typické aroma a z kávového zrna se dostane to nejlepší.
Ideálně připravené cappuccino tvoří
jedna třetina espressa, třetina mléka a třetina vyšlehané mléčné pěny. Připravit správné cappuccino není vůbec jednoduchou záležitostí. Pozornost se musí věnovat především mléku, které se nesmí přivést k varu a mělo by mít
obsah tuku do 1,5 %. Plnotučné mléko tlumí chuť a vůni kávy.
V kavárnách používají většinou
mléko již předem ohřáté a to z důvodu, že jeho zpěnění netrvá tak dlouho. Pokud si tuto kávu připravujete sami doma, pak je správné použití naopak
mléko studené. Nejen, že lépe pění, ale jeho
pěna vydrží déle a je chutnější. Samozřejmá věc, na kterou by se v žádném případě nemělo zapomenout je i
předehřátí šálku, v němž se káva podává.
Výsledný nápoj má mít jemnou kyselost, při pití se na stěně šálku musí usazovat napěněný karamelově zbarvený extrakt (pěna).
Podle pěny se nejlépe pozná, zda se cappuccino povedlo. U kvalitního nápoje by pěnová čepice měla vydržet až
do posledního doušku.
Postup na domácí přípravu cappuccina za pomocí kávovaru
- K přípravě se používá tryska na mléko, která je součástí kávovaru. Nejvhodnější mléko k přípravě je studené, které velmi dobře pění, s obsahem tuku 1,5 %.
- Trochu méka nalijte do připraveného šálku do výše 1 – 2 třetin šálku.
- Trysku přívodu páry ponořte do mléka a lehce přidržujte. Tvoří se spousta malých bublinek.
- Do předehřátého kávového šálku připravte espresso.
- Zpěněné mléko opatrně vlijte do šálku s kávou (k tomuto účelu se používá malá kávová lžička). V ideálním případě by se vám mělo espresso usadit mezi dvěma vrstvami mléka.
- Čepici z mléčné pěny posypte kakaovým práškem, skořicí, či muškátovým oříškem, což dodá cappuccinu nejen tu správnou chuť, ale zabraňuje i vzniku škraloupu.
- Pokud vám bublinková čepice vydrží v šálku až do posledního doušku, tak vám gratulujeme, neboť se vám podařilo připravit opravdu kvalitní cappuccino.
Postup na domácí přípravu cappuccina bez pomocí kávovaru
Přísady:
- 50 až 80 ml mléka
- 1 expresso
- lze použít i kakaový či skořicový prášek (na ozdobu)
Postup přípravy:
- Do předehřátého šálku si připravíme espresso, které by mělo zaplňovat zhruba jednu třetinu většího šálku (tzv. šálku na "velké expresso").
- Studené mléko s obsahem 1,5 % tuku šleháme tak dlouho, dokud není dostatečně teplé a na sklenici se nevytvoří nadýchaná pěnová čepice.
- Našlehané mléko opatrně lijeme na připravené espresso.
- Napěněné mléko se po nalití samovolně od sebe oddělí na teplé mléko a mléčnou pěnu, která zůstane na povrchu. Výška pěny na cappuccinu by neměla být nižší než jeden a více než dva centimetry.
- Na závěr zdobíme kávu kakaovým či skořicovým práškem, který vytvoří bílo-hnědou kapuci.
Sdílet na:
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...