Jídelní příbory - materiál, povrchová úprava
Základem každého stolování jsou dnes jednoznačně příbory. Jídelní příbor tak, jak ho známe dnes, se začal používat až v 17. století. Už ve starověku však lidé používali jako příbor lžíci, postupem času přibyl ke lžíci i nůž. Příbory se nejprve vyráběly hlavně ze dřeva, později byly k jejich výrobě používány i různé kovy. Dnes je nejrozšířenějším materiálem k výrobě jídelních příborů nerezová ocel, která se používá nejčastěji v kvalitě 18/10.
Těžké a nepraktické stříbrné příbory tak úspěšně nahradila generace nerezových příborů, i když postříbřené, stříbrné či pozlacené příbory mají svoji důležitou roli pro slavnostní příležitosti. Exkluzivní vzhled má však i svoje nevýhody, doporučuje se ruční umývání, oddělené ukládání, občasné leštění specielní utěrkou (u stříbrných příborů), atd.
Nerezové příbory z kvalitní oceli jsou zárukou dlouhověké životnosti a jednoduchého, přitom elegantního, vzhledu. Také jejich design má jistě své plus, zvláště pak vysoký lesk.
Jsou hygienické, snadno se čistí, dají se pohodlně mýt v myčce nádobí. Jsou odolné proti korozi a kyselinám a chuťově neutrální, což umožňuje vychutnat si naplno všechny servírované pokrmy.
Povrchové úpravy nerezových příborů jsou různé, mohou být matné, lesklé, také pískované, leštěné, stříbrné či pozlacené.
Kdo nemá rád, když ho příbor při jídle studí do dlaně, dá přednost příborům s plastovou či dřevěnou rukojetí.
Dříve preferovaný a především cenově dostupný hliník se v moderní době již nevyskytuje. I když byla jeho výhodou nízká hmotnost, nevýhody převažovaly. Hliník je mechanicky méně odolný a je škodlivý pro zdraví člověka. K jeho čištění nelze použít myčku nádobí.
Mezi méně oblíbené, přesto velice často využívané, patří jednorázové celoplastové jídelní příbory. Už z jejich názvu vyplývá primární způsob využití, uplatnění mají v dopravních prostředcích, při cestách nebo ve fastfoodech (rychlé občerstvení).
Sdílet na:
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...