Krůtí maso

Krůtí maso můžeme vařit, smažit, dusit i péct. Pečeme-li ale krůtu vcelku, musíme dát pozor, aby pečeně nebyla příliš vysušená nebo naopak syrová u kosti. Na rozdíl od kuřecího je mladé krůtí i krocaní maso nejen jemné, ale hlavně vyzrálejší. Krůty jdou na jatka v 15. až 16. týdnu věku (váha 8,5-9,5 kg), krocani v 21. až 22. týdnu (váha až 21 kg). Za kulinářsky nejcennější se u této drůbeže považují prsa. Proto byla vyšlechtěna tzv. širokoprsá krůta, u níž prsní sval tvoří až třetinu celkové hmotnosti (u samic dosahuje 3 kg, u samců až 6 kg).

obrázek ke článku Krůtí maso

Krůtí maso je poměrně chudé na minerály, ale obsahuje velmi málo tuků a je v něm dostatek bílkovin.

Pečení celého kusu krůtího masa je závislá na jeho velikosti. Krůtu o hmotnosti 4 kg bychom měli péct minimálně 2,5 hodiny za stálého podlévání a potírání krůtí pečeně kouskem másla. Před samotným pečením krůty je vhodné ze stehen odstranit šlachy, aby nebylo maso tuhé. Na závěr je vhodné pokropit pečeni studenou vodou, aby kůrčička křupala. Před porcováním má krůtí pečeně odpočívat nejméně dvacet minut. Maso se příjemně zatáhne a zůstane šťavnaté.

Krůtu kromě pečení můžeme připravovat na mnoho jiných způsobů.

Možnosti úpravy krůtího masa:


  • Prsa zbavená kůže – smažení řízků, rožnění, minutky, ..
  • Vykostěný kus masa – rolády, plnění nádivkou.
  • Krůtí játra – smažení na másle, knedlíčky do polévek, výroba domácí paštiky, jako součást nádivek, ..
  • Křídla, krk, droby – vývar na polévku, lze také péct.

V obchodech se také můžeme setkat s tzv. křehčeným masem. Křehčená krůtí prsa jsou injektována roztokem na přírodní bázi. Maso se při tepelném opracování okamžitě zatáhne a tak zůstane uvnitř šťavnaté (vhodné pro rožnění).


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Krůtí maso

Vyhledávání na webu nasevyziva.cz:



 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
Všechny články v aktuální sekci:


Další články najdete v sekci
Drůbež
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní