Rozpustná vláknina - psyllium

Psyllium (Jitrocel indický – Plantago ovata) je rostlina s nenápadnými květy a krátkými listy porostlými jemným chmýřím. Vyskytuje se hlavně v Indii, ale také v Iráku, Pakistánu a Austrálii. K léčení se využívá nejvíce osemení (vyčištěné obaly semen). Psyllium je stoprocentně přírodní, nenávyková rozpustná vláknina, která mimo jiné snižuje i riziko rakoviny tlustého střeva.

obrázek ke článku Rozpustná vláknina - psyllium

Každodenní zdravá stolice je základem čistoty organizmu a důležitým kritériem pevného zdraví. Správná stolice je nepáchnoucí, světlejší, hustá a má konzistenci jílu. V případech, kdy stolice tato kritéria nesplňuje, je vhodné zamyslet se nad zařazením Psyllia jako doplňku stravy.

Psyllium dokáže již po několika dnech užívání navodit správnou hustotu stolice. V trávicím traktu zvětšuje svůj objem až 40 krát. Vzniklý gel na sebe váže nadbytečnou tekutinu. Tím jak psyllium bobtná, tlačí před sebou z trávicího traktu škodlivé (toxické a rakovinotvorné) látky a mechanicky napomáhá ke snadnému a rychlému vyprazdňování stolice z těla ven. Absorbuje odpadní látky a jedovaté toxiny uvolněné hnilobnými bakteriemi. Snižuje tak možnost kontaktu škodlivých látek se sliznicemi žaludku a střev, pomáhá k úpravě průjmových problémů.

Potřeba vlákniny výrazně stoupá při omezeném příjmu ovoce, zeleniny a luštěnin a zároveň zvýšeném příjmu bílkovin. Nedostatek vlákniny vede k pomalému posunu potravy střevním traktem (snížená peristaltika) a ke zvýšenému působení některých karcinogenních látek na střevní stěnu. Tyto škodlivé látky vznikají ve střevech rozpadem bílkovin.

Psyllium je vláknina vhodná i pro diabetiky, prodlužuje vstřebatelnost jednoduchých cukrů a tím i inzulinovou odezvu. Výsledkem je stabilnější hladina krevního cukru.

Psyllium zabraňuje vstřebávání cholesterolu do krve.

Nabobtnáním Psyllia vzniká pocit sytosti a zmenšuje se touha po jídle. Této jeho unikátní vlastnosti se využívá při redukčních dietách.

Psyllium neobsahuje lepek, není návykové, a proto je vhodné i pro dlouhodobé užívání. Nahrazuje veškerá chemicky působící projímadla s negativními vedlejšími účinky.

Dávkování psyllia:


  • 1 - 2x denně - nejlépe ráno na lačno a večer před spaním
  • 2 čajové lžičky rozmíchat asi v 0,1 litru tekutiny (voda, ovocný čaj, džus), lze rozmíchat i do čerstvých mléčných kysaných výrobků (jogurty, zakysané mléčné nápoje)
  • po vypití roztoku s psylliem vypít ještě alespoň 0,25 l další tekutiny


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Rozpustná vláknina - psyllium


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní