Korejský ženšen

Ženšen pravý (Panax Ginseng) je nejsilnější posilující prostředek tradiční čínské medicíny, jeho účinky jsou známy od 4. století před naším letopočtem. Zápisy z tohoto období dokumentují ženšen jako velmi účinný lék a tonikum pro prodloužení a zkvalitnění života. Zvyšuje celkovou odolnost posílením přirozených funkcí organismu. Ve světovém měřítku je jednou z nejpopulárnějších a nejprodávanějších bylin vůbec. Ženšen je trvalka, roste v mnoha různých zemích (Korea, Indie, Japonsko, Čína, Rusko, Severní Amerika). Nejznámější je severokorejský a jihokorejský ženšen. Podle nejstarší dochované knihy tradiční čínské medicíny je za nejkvalitnější považován ženšen z korejského království Kokuryo. Názvem Korejský ženšen muže být označován pouze ženšen rodu Panax Ginseng vypěstovaný na území Koreji. Má nejlepší geografické podmínky z pohledu jeho růstu. Rostoucí období Korejského ženšenu, které je delší než u ostatních ženšenů, trvá 180 dní. Nejefektivnějším obdobím sklizně je září – říjen. Ženšenový kořen má přirozené aroma a typickou, mírně nahořklou chuť.

obrázek ke článku Korejský ženšen

Ze všech druhů ženšenů pěstovaných ve světě má Korejský ženšen nejvyšší koncentrace bílkovin, surové vlákniny, cukru a aminokyselin (threonin, kyselinu glutamovou, prolin, glycin, alanin, cystein a lysin). Také obsah adenosinu a nukleových kyselin je v Korejském ženšenu vyšší než u ženšenů z jiných zemí.

Hlavní účinnou látkou ženšenu jsou tzv. genseonosidy, rovněž označované jako saponiny. Tyto látky mají celosvětově oceňované léčebné účinky. Korejský ženšen obsahuje, oproti ženšenům pěstovaných v jiných zemích, výrazně více druhů genseonosidů (Korea 30, Čína 15, USA 14, Japonsko 8), díky čemuž dosahuje vyšší účinnosti.

Dnes se menší část korejského ženšenu pěstuje přímo v Jižní a Severní Koreji, větší část (asi 70%) se pěstuje v Mandžusku pod korejským dohledem. Oba se prodávají pod značkou Korea Insam™, kterou nedávno nechalo zaregistrovat korejské ministerstvo zemědělství.

Ženšen je rozšířen po celém světě jako doplněk výživy, napomáhající fyzické i duševní obnově. Bývá doporučován k prevenci stresu, při cukrovce a též jako afrodiziakum.

Nejčastěji užívanou částí ženšenu je kořen, který svým tvarem připomíná lidské tělo. Suší se buď na slunci, čímž vzniká tzv. bílý ženšen (radix ginseng album), nebo se paří v cukerném nebo bylinném nálevu a následně se vcelku suší umělým teplem, čímž vzniká tzv. červený ženšen (radix ginseng rubrum), který je křehký, mírně sklovitý a má hnědočervenou barvu.

Barva ženšenu a trvanlivost účinných látek je dána způsobem zpracování kořene rostliny.

Rozlišujeme ženšen:


 • Čerstvý - surový ženšen, který se sklízí v době jeho optimální velikosti.
 • Bílý - sušený čerstvý ženšen, který je schopen distribuce více než 1 rok.
 • Červený - červená barva značí nejnáročnější a nejkvalitnější formu zpracování. Kořen je opakovaně napařován a následně sušen. Celý proces zpracování trvá déle než rok a jeho výsledkem je extrakt, který obsahuje výtažky ze všech částí kořene. Červený Korejský ženšen je lépe stravitelný a je lépe tělem absorbován, má vyšší efekt a eliminuje případné nežádoucí účinky, které mohou způsobovat jiné formy ženšenu. Výrazně se zvyšuje jeho trvanlivost (více jak 10 let).

Proč šestiletý ženšen?


Čím déle Korejský ženšen roste, tím více účinných látek se uloží v jeho kořenu. Po šestém roce koncentrace účinných látek začne naopak klesat a kořen již není vhodný ke zpracování.

Ženšen je vhodné jíst nebo pít denně, a to dlouhodobě v množství 2 - 8 gramů sušeného červeného kořene (ginseng radix rubra), nejlépe šestiletého.

Kapslové či pilulkové ženšenové preparáty pomáhají také, ale vzhledem k malým objemům účinných látek jsou méně vhodné.

Ženšen obsahuje:


 • Saponiny (ginsenosidy) - Korejský ženšen má nejbohatší škálu saponinů. Složení je natolik unikátní, že žádné jiné rostliny v Panax čeledi se takovému složení nepřibližují. Zatím bylo identifikováno asi 30 druhů saponinů, které mají různé léčivé účinky, dělí se podle strukturních vlastností. Zvyšují fyzický výkon člověka a zlepšují činnost mozku, snižují i přidružené symptomy cukrovky, zpomalují rozklad inzulinu.
 • Polyacetylénové sloučeniny - v Korejském ženšenu bylo zjištěno více než 10 různých polyacetylenových sloučenin, jejich obsah převyšuje ženšen z ostatních krajin přibližně o 30 – 60%. O některých z nich bylo zjištěno, že potlačují množení rakovinných buněk, snižují přilnavost krevních destiček a mají antioxidační účinky.
 • Polyfenolové sloučeniny - potlačují oxidaci tuků a zpomalují proces stárnutí.
 • Kyselé polysacharidy – posílení imunitních funkcí a omezení aktivity toxohormonu-L, toxinu který způsobuje ukládání tuků (lipolýzu).

Účinky ženšenu:


 • Zlepšuje činnost mozku – zvyšuje paměť a duševní výkon, podporuje schopnost učení.
 • Posiluje životní sílu a vitalitu.
 • Vhodný jako prevence a léčba cukrovky – saponiny oddalují výskyt diabetu typu I a omezují infiltraci lymfocytů do slinivky, snižují hladinu cukru v krvi diabetiků, zlepšují průvodní jevy diabetu (závratě, bolest a únava celého těla, bolest hlavy, žízeň).
 • Posiluje imunitu, odstraňuje únavu - zlepšuje obranné schopnosti posilováním tělní odolnosti vůči škodlivým podmínkám prostředí. Stimuluje tvorbu T buněk, které jsou součástí imunitního systému a ničí škodlivé viry a bakterie. Pomáhá při únavě, stresu a při zotavování z vleklých nemocí, posiluje životní sílu a vitalitu.
 • Reguluje krevní tlak - zvyšuje a normalizuje krevní tlak pacientů s nízkým tlakem a zároveň zvyšuje pružnost cév, čímž snižuje a normalizuje krevní tlak pacientů s vysokým tlakem.
 • Snižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi - zlepšuje lipidový metabolizmus zvýšením HDL cholesterolu, ale také napravuje funkční poškození cévní výstelky (endotelu) způsobené hypertenzí. Jelikož při tomto účinku hrají zásadní roli saponinové složky, pro pacienty s hypertenzí se doporučuje příjem většího množství extraktu ženšenu.
 • Předchází a léčí kardiovaskulární onemocnění - zvyšuje přísun krve do mozku, zlepšuje krevní oběh, potlačuje výskyt arteriosklerózy.
 • Pomáhá předcházet a potlačuje vývoj rakoviny – tím, že zvyšuje imunitní funkce, posiluje fyzické schopnosti odolat rakovině a potlačuje vývoj rakovinných buněk a jejich metastáz do jiných orgánů.
 • Pomáhá překonat stres – urychluje uvolňování hormonů, které jsou součástí přirozeného protistresového obranného mechanizmu. Mezi stresující faktory patří i např. chlad, rentgenové záření, práce v noci.
 • Předchází a léčí žaludeční potíže – posiluje žaludeční funkce, urychluje pohyb střev.
 • Zvyšuje odolnost vůči radioaktivitě – zlepšuje počet krevních destiček a zvyšuje váhu sleziny. Snižuje horečky způsobené radiací, zlepšuje chuť k jídlu, normalizuje krevní ukazatele a urychluje zotavení z radiačního poškození.
 • Pozitivně ovlivňuje potenci a plodnost - chrání před hormonální toxicitou (omezuje vliv škodlivých dioxinů), zamezuje poškození varlat, zlepšuje kvalitu a životaschopnost spermií.
 • Potlačuje rozmnožování viru AIDS - zlepšuje prognózu u pacientů infikovaných HIV.
 • Má blahodárný vliv při nervovém vyčerpání, je vhodný pro rekonvalescenty.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Korejský ženšen


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní