Makadamia (Macademia integrifolia ) - makadamské ořechy

Velmi odolný strom makadamia byl objeven a pojmenován v polovině 19. století v Austrálii. Velké plantáže jsou dodnes v oblasti mezi Sydney a Brisbane. Odtud se pěstování rozšířilo na Havajské ostrovy a dále do celého světa. Tento stálezelený dekorativní strom dorůstá zhruba do výšky 10 - 15 metrů. Má velmi dlouhé a úzké dekorativní listy, jež jsou po obvodu dle druhu pilovitě trnité či netrnité. Strom je velmi odolný suchu a horku a snáší i poměrně nízké teploty (starší rostlina i okolo 0°C). Makadamia dobře prosperuje i u nás, ale samozřejmě ne venku. Lze ji pěstovat i v bytech s letněním venku (od konce května do září). Plodí, pokud jde o roubované rostliny, celkem rychle a skutečně tak můžete vypěstovat ořechy standardní velikosti. Ve skutečnosti se nejedná o pravé ořechy, jde o peckovice podobné kaštanům. Semena, známá jako makadamské ořechy, mají tvrdé, v silné skořápce ukryté, olejnaté kulovité ořechy krémovité barvy, které jsou jen o málo větší než lískové ořechy. Jejich konzumace má blahodárný vliv na celý kardiovaskulární systém, chrání organismus před vznikem arteriosklerózy. Jejich olej je často součástí drahé kosmetiky.

obrázek ke článku Makadamia  (Macademia integrifolia ) - makadamské ořechy

Makadamské ořechy jsou naprostou delikatesou, jejich chuť je znamenitá. Makadamský ořech má největší obsah tuků 73,7 % ze všech ořechů vůbec.

Olej vylisovaný z makadamů se složením podobá olivovému oleji. Z 58% jej tvoří nenasycené mastné kyseliny, které snižují hladinu cholesterolu a zlepšují proudění krve koronárními arteriemi.

Aby se makadamské ořechy daly jíst syrové, musí být zralé a je nutné je dobře rozžvýkat, neboť jsou hůře stravitelné. Některé mají kvůli obsahu kyanogenních glykosidů hořkou chuť. Ořechy se proto konzumují vesměs pražené, často i uzené nebo kořeněné. Nejčastěji se makadamové ořechy praží s medem či se po upražení koření chili.

Makadamské ořechy obsahují:


  • nenasycené mastné kyseliny
  • polyfenové flavonoidy
  • proteiny
  • vitamin A
  • vitamíny skupiny B – B1, B2, B3
  • vitamin E
  • vápník
  • hořčík
  • fosfor
  • železo

V kosmetice se tento jedinečný olej, získaný ze semen lisováním za studena, používá zejména k masážím. Bývá nedílnou součástí nejkvalitnějších masážních směsí. Má dobré regenerační účinky, podporuje schopnost přirozené hydratace kůže zevnitř a tak ji napomáhá udržovat pružnou, vláčnou a elastickou. Jemně pečuje o citlivou dětskou pokožku.

V kosmetické péči tak hraje, vzhledem k obsahu vitamínů A, B, E a ochranného UV-faktoru 3 - 4, prvořadou úlohu. Hodí se i k ošetření poškozených vlasů, které se po aplikaci stávají hebkými a poddajnými.

Makadamový olej je vhodný na smažení a do dezertů.

Makadamové ořechy najdou využití při přípravě salátů, nádivek, koláčů, sušenek, dortů, dezertů, zmrzlin nebo plněných taštiček.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Makadamia  (Macademia integrifolia ) - makadamské ořechy


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní