Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.)

Jde o jednoletou až vytrvalou rostlinu z čeledi lichořeřišnicovitých. Její lidový název je řeřicha, zahradnický též kapucínka. Rostlina je 15 - 40 cm vysoká, má poléhavou nebo popínavou lodyhu dosahující délky okolo 3 m. Má dlouze řapíkaté listy o průměru 3 až 10 cm. Květy jsou výrazně zbarveny, od původní oranžově červené přes vyšlechtěnou krémově bílou, lososově růžovou, žlutou, červenou až po fialovou. Plod je trojpouzdrá tobolka se semeny, v době zralosti špinavě hnědá. Kvete od května do října, pěstuje se převážně pro potěchu zraku, vhodná je jak do truhlíků, tak i pro venkovní záhony. Předpěstované sadby vysazujeme v období, kdy již nehrozí jarní mrazíky, můžeme vysévat i semena volně do půdy. Lichořeřišnice pochází z Jižní Ameriky, jejím domovem jsou oblasti v Ekvádoru, Kolumbii a Peru. Do Evropy byla dovezena jako okrasná rostlina v roce 1864 a od té doby byly vyšlechtěny mnohé odrůdy. Protože se dobře množí, rozšířila se i mimo Evropu a zplaněla v mnoha dalších oblastech s tropickým, subtropickým i mírným klimatem, ve střední Americe, v USA, na Havajských ostrovech, v Austrálii, na Novém Zélandu i v Číně. Vyžaduje chudší, propustnou půdu a slunné stanoviště. Je vhodná na záhonové výsadby, do okenních truhlíků a ozdobných nádob.

obrázek ke článku Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.)

Celá rostlina je poživatelná, mladé listy a výhonky se přidávají do zeleninových salátů, mají výrazně štiplavou chuť podobnou ředkvičkám. Poupata i nezralé plody se nakládají do octových nálevů (náhrada za kapary).

Jsou známé i léčebné účinky lichořeřišnice, říká se jí silné rostlinné antibiotikum, které přispívá k doléčení opakujících se zánětů především ledvin, močového měchýře, ale i dýchacích cest.

Užívanou částí je čerstvá šťáva, čerstvá i sušená semena, květy, listy.

Roste od června až do konce září až října, pěstovat ji můžeme v nádobě doma i volně na zahradě.

Pro léčivé účinky sbíráme bylinné části od června do září. Sušíme na přímém slunci, nebo při umělé teplotě do 40 °C, při pomalém sušení hrozí zplesnivění. Nať a listy lichořeřišnice lze také použít čerstvé.

Rostlina obsahuje:


  • Glykosid glukotropeolin, který se dále štěpí, vylučuje se močí, v močových cestách působí hlavně bakteriostaticky na stafylokoky. Vylučování však probíhá i plícemi a dýchacími cestami, takže lichořeřišnice pomáhá i při akutních a chronických zánětech horních cest dýchacích (bolesti v krku, zánět nosohltanu,…).

Pozitivní vliv rostliny na náš organismus:


  • antibakteriální, antivirové, antibiotické účinky - potlačuje záněty při nemocech ledvin, močových a dýchacích cest, pomáhá při bolestech v krku
  • posiluje organismus, imunitu
  • pomáhá při chronických zánětech plic - působí na stafylokoky, streptokoky, proteus, E. coli
  • pomáhá při zánětech prostaty, vaječníků
  • podporuje růst vlasů, brání nadměrnému vypadávání
  • odstraňuje lupy ve vlasech
  • účinkuje proti žaludečním vředům
  • zlepšení činnosti centrálního nervového systému

Desetidenní ozdravná kúru:


  • Malé množství čerstvých listů rozmixujeme s vodou v poměru 1:4.
  • Necháme 5 - 10 minut odstát a přecedíme.
  • Užíváme 1 polévkovou lžíci, nejlépe čerstvé šťávy, 1 - 2x denně, ráno a odpoledne.
  • Látky z byliny začnou v našem těle působit dvě až tři hodiny po požití.

Nemusíte se bát žádných nežádoucích účinků, dokonce ani při předávkování. Bylina je vhodná i v těhotenství či pro kojící ženy.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní