Kadidlovník (Boswellia) - kadidlový olej

Kadidlovník roste převážně v teplých a suchých, hornatých oblastech na severu Afriky, v Africkém rohu, na jihu Arabského poloostrova, na Madagaskaru a dále v Indii, Pákistánu, Íránu, na Cejlonu a v Malajsii. Celkem existuje více než dvacet různých druhů kadidlovníků, z nichž většina roste v severovýchodní části Afriky, kde se odhaduje, že vzniklo asi 75 procent druhů. Kadidlo získané ve výše popsaných oblastech Afriky okolo Rudého moře a na Arabském poloostrově je nejkvalitnější. V čím sušší a kamenitější půdě je strom zasazen, tím pomaleji roste, dává kadidla méně, zato však kvalitnější. Aby nedošlo k úplnému zničení stromů, je třeba odběry pryskyřice omezit, neboť stromy jsou odběrem vysilovány a tvoří méně semen, málo se rozmnožují. Olej kadidlovníku byl v minulosti dlouho považován za drahý a velmi vzácný esenciální olej. Historicky je dochované jeho používání Babyloňany, Asyřany a Egypťany při náboženských obřadech. Kadidlo bylo a mnohde dosud stále je, důležitou složkou náboženských obřadů, kdy se používá jako oběť bohům. Ve starověkém Egyptě bylo součásti balzamování mumií.

obrázek ke článku Kadidlovník (Boswellia) - kadidlový olej

Kadidlovník je strom vysoký 2 - 8 m, někdy s více kmeny nebo keř s bledě hnědou kůrou. Ve své kůře i dřevu má kanálky s pryskyřicemi. Vzácná vonná pryskyřice, kadidlo, se získává z naříznuté kůry kmene nebo větve, odkud vytékají bílé kapičky, které na vzduchu tuhnou a postupně tmavnou. Odebírání začíná, když je stromům 8 až 10 let. Tato pryskyřice je v podstatě ochrana stromů před poraněním, kdy vytékající produkt má zacelit ránu nebo udusit parazita. Parní destilací se z pryskyřice získává cenný esenciální (éterický) olej Frankincense, který má široké využití a výborné léčivé účinky.

Barva a jakost pryskyřice se mohou velmi lišit, od nejvyšší kvality (průzračné a stříbrné barvy), po nejnižší kvalitu (hnědožlutý odstín).

Kadidlovník je rostlinná silice s pronikavou kořeněnou vůní s exotickými tóny, jenž dodá vaší domácnosti příjemnou atmosféru vybízející k relaxaci a odpočinku. Vůně kadidlovníku je velice oblíbená a má zklidňující účinky při duševním i fyzickém vyčerpání.

Olej kadidlovníku obsahuje desítky terpenů, které mu dávají zvláštní vůni. Důležitou složkou jsou i tzv. boswellové kyseliny, které mají nejen protizánětlivé účinky, ale pomáhají dosáhnout jasnou mysl, či emocionální rovnováhu.

Chemická struktura kyselin obsažených v kadidlovníku se velmi podobá struktuře steroidů, kadidlovník však dokáže mnohem víc, než jen maskovat příznaky, jak je tomu u léků na artritidu. Dávno předtím, než existovaly léky a doplňky ke snížení zánětu, byly k léčbě těchto zánětlivých stavů (jako je artritida, zánětlivé onemocnění střev a srdeční onemocnění) používány extrakty z kadidlovníků.

Kadidlovník dokáže vypnout reakce imunitního systému, které povzbuzují zánět a otok. Proto působí i jako potenciální přirozená léčba rakoviny. Navíc se jedná o poměrně silnou léčbu, která je srovnatelná s medikamenty. Na rozdíl od volných léků nebo léků na předpis, které přicházejí spolu s nejrůznějšími vedlejšími účinky, extrakt z kadidlovníku je možné užívat bezpečně a bez komplikací.

Kadidlový olej je bohatý na aromatické vůně, které zklidňují smysly, emocionální stav a navozují celkový pocit pohody. Kromě toho, že nádherně voní, tak je také přirozeně antiseptický. Brání množení bakterií a škodlivých mikroorganismů, a tím i chrání proti infekcím a dezinfikuje vzduch.

Éterický olej z kadidlovníku rovněž podporuje přirozené regenerační procesy v tkáních a urychluje hojení. Pečuje o zdraví dýchacího traktu, udržuje průchodnost dýchacích cest a působí preventivně proti mnoha onemocněním.

Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu a chrání proti infekcím. Působí příznivě na správnou funkci trávicího systému.

Léčivé účinky kadidlovníku:


 • pomáhá proti vzniku rakoviny
 • čistí dýchacích cesty od infekcí, urychluje léčbu infekcí, působí podpůrně při respiračních onemocněních
 • zlepšuje stav při zánětlivých onemocnění střev a žaludku
 • pomáhá předcházet autoimunitním chorobám
 • ulevuje při bolesti kloubů a zmírňuje otoky - olej smícháme s masážním olejem, před spaním i přes den mažeme na bolavé klouby
 • podporuje imunitní funkci organismu - vmasírujte denně několik kapek do pokožky zespodu chodidla, zejména v místě špičky
 • má hojivý potenciál - stimuluje regenerační schopnost tkání, pomáhá při léčení řezných ran, škrábanců a popálenin, zmenšuje a vyhlazuje jizvy
 • podporuje nervovou soustavu - v činnosti pomáhá zejména centrální nervové soustavě
 • snižuje stres a pocity úzkosti, napomáhá při uvolnění a navozuje pocity klidu, stačí smíchat několik kapek oleje Frankincense s masážním olejem a natřít si ho na zadní stranu krku
 • zklidňuje mysl, vylepšuje kvalitu spánku - účinný je v ložnici před spaním, uvolní napjaté nervy a úzkost
 • účinný pro stárnoucí pleť - redukuje vrásky, zpevňuje povislou pokožku, smícháme několik kapek kadidlového oleje s neparfémovaným olejem (např. kokosovým) a aplikujeme na pleť
 • odstraňuje bolest hlavy - přináší uvolnění, přidáme 5 až 6 kapek oleje do zvlhčovače vzduchu a vdechujeme
 • čistí problematickou pleť - stačí nanést ráno i večer na problematická místa jednu kapku oleje
 • odstraňuje bulky, bradavice - nanášíme jednu kapku 3 - 4krát denně až do zmizení problémů
 • zlepšuje zrak - olejem masírujeme oba spánky, nikdy nedáváme přímo do očí
 • odstraňuje zatuchlé pachy - nakapeme několik kapek oleje do misky s vodou, v zimě můžeme misku umístit na topný radiátor nebo olej nakapat přímo do odpařovače
 • udržuje zdravou ústní dutinu - je užitečný v prevenci zdravotních problémů úst, jako je zápach z úst, bolesti zubů, afty či jiné infekce

Kadidlovník účinně pročišťuje vzduch, neutralizuje nepříjemné pachy a na dlouhou dobu provoní vaši domácnost. Esenciální olej z kadidlovníku je přirozeně antiseptický a je často využíván pro dezinfekci místností.

V péči o pleť je vhodné olej před aplikací rozředit, a to 1% až 2% v jiném oleji nebo masti (čisté lékařské vazelíně). Toto přírodní ošetření pomáhá v boji proti stárnoucí pleti, efektivně obnovuje elasticitu pokožky, zpevňuje povislou pokožku pod očima a redukuje vznik vějířovitých vrásek pod očima.

Kadidlový olej lze koupit v mnoha obchodech se zdravou výživou nebo obchodech, které se věnují aromaterapii.

Éterické oleje by se měly používat jen povrchově, ne vnitřně, neboť jsou velmi koncentrované. V případě, že byste léčivé účinky chtěli využít i vnitřně, pak alternativou jsou pouze doplňky stravy s jeho výtažky.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní