Odstříkání a manipulace s MM před uložením do banky mateřského mléka

Dárkyně mateřského mléka musí být poučena o postupu a dodržování hygienických požadavků (čistota rukou, osobní hygiena) při odstříkání MM. Upřednostňuje se ruční odstříkání, které redukuje bakteriální kontaminaci. V případě, že dárkyně používá ruční nebo elektrickou odsávačku, musí dodržovat instrukce, jak odsávačku čistit a sterilizovat.

obrázek ke článku Odstříkání a manipulace s MM před uložením do banky mateřského mléka

Mléko se odstříká přímo do plastikových či skleněných vyvařených lahví, které jsou k tomu účelu určeny. Láhev nemusí být sterilní, ale před použitím musí být vypláchnutá horkou vodou, při umývání v myčce se volí jeden cyklus s teplotou nad 80°C. Láhve vydává banka, musí být označena jménem dárkyně a datem sběru.

Prvních 10 ml odstříkaného mléka se odstříká mimo sběrnou láhev, protože je více kontaminováno bakteriemi.

Sběrná láhev nesmí být úplně plná, je nutné ponechat 2,5 cm od víčka, neboť mléko se mrazením rozpíná.

Po odstříkání se dá MM ihned zmrazit do mrazničky, další dávky se přidávají na zmražené mléko. Během transportu se musí mléko přenášet v přenosné mrazničce, aby zůstalo zmražené.

MM se ukládá v bance zmražené. Provede se kontrola označení lahví jménem dárkyně, doplní se datem příjmu, vyplní se evidenční list dárkyně.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Odstříkání a manipulace s MM před uložením do banky mateřského mléka


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní