Jak pěstovat česnek, kdy sázíme, sklízíme

Pěstování česneku není náročné, tak proč si sami nevypěstovat tento skvělý přírodní životabudič. Česnek obsahuje důležité vitamíny, působí antisepticky, snižuje krevní tlak a působí i jako prevence proti rakovinnému bujení.

obrázek ke článku Jak pěstovat česnek, kdy sázíme, sklízíme

Ne každá půda je však vhodná pro sázení česneku. Česnek nesnáší přílišnou vlhkost, proto se vyhněte jílovitým půdám a hnojení chlévským hnojem. Nejlépe se mu daří na slunném místě v hlubších a spíše lehčích půdách s dobrým obsahem humusu (dobře vyzrálý kompost). Z průmyslových hnojiv volíme speciální druhy vhodné na cibuloviny, neboť česnek nesnáší přehnojení dusíkem, je pak málo trvanlivý.

Abychom předešli přenášení chorob a škůdců, sázíme česnek po sobě na stejné místo nejdříve za 4 - 5 let. Česnek bychom neměli sázet tam, kde minulou sezónu rostly plodiny, jako je cibule, pór, brambory, hrách, řepa nebo rajčata. Sadbový česnek seženete u zahrádkářů, nebo u pěstitelů.

Sadbový česnek rozdělujeme dle jeho výsadby na:


Podzimní - při výsadbě je ideální počkat na dobu, kdy teplota půdy klesne trvale pod 9 stupňů. Nelze tedy určit, že se má sázet v září nebo v říjnu. V případě teplého podzimu klidně vyčkejte na listopad až prosinec, než půda zamrzne. Díky takto chladné půdě je česnek méně náchylný na napadení chorobou fuzário. Největší výhodou výsadby česneku v průběhu podzimu je fakt, že brzy zakoření. Díky tomu na jaře, v době kdy taje sníh a hodně prší, je česnek přirozeně a dostatečně zavlažován, tudíž se i zvyšuje jeho výnosnost. Podzimní odrůdy budete sklízet pravděpodobně na konci června, kdy je vyšší venkovní teplota a česnek tak rychleji usušíte. Tím také minimalizujete riziko, že vám česnek uhnije či zplesniví během sušení.

Jarní - sázíme od března do května, sklízí se na podzim. Obecně bývá česnek z jarní výsadby více odolný proti nejrůznějším škůdcům a chorobám, na druhou stranu bývá sklizeň méně výnosná.

Ošetření česneku před sázením - moření


Než se vrhnete do sázení česneku, je potřeba jednotlivé stroužky ošetřit proti možným škůdcům a chorobám. Tento proces ochrany se nazývá moření. Dříve se preferovalo moření těsně před výsadbou, dnes je již standardem jednotlivé stroužky namořit například začátkem září a vysazovat v říjnu.

Postup moření:


  • Základním přípravkem pro moření je Sulka 5%.
  • Palice česneku rozdělíme na jednotlivé stroužky, k výsadbě použijeme pouze velké a zdravé obvodové stroužky.
  • Namočíme do přípravku zhruba na 6 - 12 hodin.
  • Když proběhne namoření stroužků, musíme během 12 hodin dokonale vysušit.
  • Po vysušení uložíme česnek na suché místo, nebo můžeme začít s výsadbou.

Sázení česneku


  • Česnek sázíme do připravených, vyhloubených rýh tak, aby nad vrcholkem stroužku bylo 4 až 6 cm země. Pokud sázíme až na konci listopadu či počátkem prosince, budou stačit 4 cm.
  • Jednotlivé řádky by od sebe měly být vzdáleny přibližně 20 - 30 cm.
  • Mezi jednotlivými stroužky v řádcích dodržujeme mezery přibližně 10 - 15 cm, aby si rostliny v průběhu růstu nepřekážely.
  • Závlaha česneku přes zimu není nutná vůbec. Během vegetačního období, kdy z česneku začínají rašit rostlinky, by se měl rozrušovat půdní škraloup, ale pouze po povrchu. Když bude na konci dubna a v průběhu května příliš velké sucho, česnek můžeme zalít, protože právě v této době má zvýšené nároky na vodu.
  • Během růstu není česnek třeba hnojit, ale na jaře je vhodné pravidelné odplevelování a kypření půdy.

Odrůdy česneku


Na světě existuje obrovské množství odrůd česneku. V Evropské unii bývá častěji pěstován nepaličák, zatím co v České republice paličák.

Paličák


Tento česnek má stroužky pravidelně uspořádané kolem tuhého středu. V průběhu květenství je třeba odstřihávat pacibulky, jinak se můžete připravit o velkou část úrody. V chuti bývá paličák jemnější, mívá větší stroužky.

Druhy česneku paličák:


  • Jovan - ozimý, barva suknic bílá. Výnosná odrůda s dobrou skladovatelností.
  • Vekan - ozimý, suknice bílé s výraznými fialovými skvrnami. Vysoká odolnost vůči virům.

Nepaličák


Tento česnek nemívá tuhý střed a stroužky jsou uspořádány nahodile, avšak výjimky se najdou.

Druhy česneku nepaličák:


  • Lukan - ozimý, barva suknic šedobílá, nejvýnosnější odrůda v celém sortimentu česneku.
  • Anton - ozimý, velmi výnosná odrůda s dobrou skladovatelností. Velmi vhodný na sklizeň na zeleno.
  • Benátčan - pro podzimní i jarní výsadbu. Pozdní odrůda, při opoždění sklizně se nerozpadá.
  • Matin - jarní s dobrým výnosem i za suchého léta, ušlechtilá chuť.

Sklizeň česneku, jak poznáte, že je česnek vhodný ke sklizení?


  • Česnek paličák - vhodná doba ke sklizni je ve chvíli, kdy mu zbývá posledních 5 dužnatých listů, které mohou mít i nažloutlou barvu.
  • Česnek nepaličák - sklízíme ve chvíli, kdy se u většiny rostlin položí nať na zem. Je důležité kontrolovat, aby nebyl česnek přezrálý, neboť v tu chvíli se jednotlivé palice samovolně rozpadají.

Sklizeň česneku

Zralý česnek lze poznat několika způsoby, ale záleží i na pěstované odrůdě česneku.

Český paličák je zralý ve chvíli, kdy má posledních pár dužnatých listů, zhruba méně než pět.

Nepaličák je zralý, když nať leží na zemi. Pokud se paličky česneku rozpadají na jednotlivé stroužky, je česnek už přezrálý.

  • Po sklizni sušíme česnek nejlépe zavěšený ve svazcích cca po 10 kusech na tmavém, ale dobře větraném místě. Čím sušší místo, tím lépe. Pokud bychom sušili česnek na sluníčku, přišli bychom o cenné vitamíny, které se vlivem slunečního záření začnou brzy rozkládat.
  • Po usušení odstřihneme nať zhruba 3 cm nad paličkou, i kořínky můžeme zkrátit, aby se nám česnek dobře skladoval.
  • Česnek uložíme na tmavém a dobře větraném místě, aby nezačal plesnivět.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní