Pohroma zahrádek, slimáci - plzák španělský

Plzák španělský se stal během krátké doby celoevropskou pohromou. Pochází z Pyrenejského poloostrova, západní Francie a Anglie. Spolu se zemědělskou činností se začal rozšiřovat po Evropě, dostal se až do USA. V roce 1991 byl poprvé spolehlivě určen i u nás. Svou velikostí 8−12 cm se podobá našemu plzáku lesnímu, jeho barva je však spíše rezavo hnědá. Plzák španělský se páří v červnu, oplodní se navzájem a vajíčka potom kladou oba. Každý plzák tak může každoročně naklást až 220 vajíček.

obrázek ke článku Pohroma zahrádek, slimáci - plzák španělský

Tito slimáci se objevují od jara do podzimu. Během dne je téměř nevidíme, jejich hlavní aktivita je v noci, vyhledávají hlavně vlhko a stín. Pro zahrádkáře jsou každoročně velkou pohromou. Likvidují nejen zeleninu, ale i okrasné květiny.

Likvidace chemickými metodami vůbec neprospívá zemině, hubí zároveň i jiné živočichy a na této půdě vypěstovaná zelenina našemu organismu škodí. Svoje plzáky tím sice vyhubíte, ale v zápětí se k vám nastěhují z okolí jiní.

Přirozenými nepřáteli těchto slimáků jsou ježci, ropuchy a někteří ptáci. Slepice bohužel touto potravou pohrdají.

Pomáhá i ochranná bariéra okolo záhonů či rostlinek v podobě suchého materiálu, jako je sláma, rozdrcené vaječné skořápky nebo piliny.

Můžeme i nastražit pastičky v podobě zapuštěných plechů s okrajem zahnutým směrem ven, vysoké alespoň 15 cm.

Nejpracnější způsob, jak jejich výskyt omezit je neustálé ruční sbírání a následná likvidace horkou vodou nebo namočením do solného roztoku. Sběr si usnadníme nalákáním slimáků na zkažené ovoce či rozličnou, nejlépe listovou zeleninu, či granule pro kočky a psy. Účinek zvýšíme, pokud potravu přiklopíme vlhkým, nejlépe nahnilým prkénkem - slimáci se rádi schovávají.

Další možnosti jak vyzrát na slimáky:


  • Kávová sedlina ( lógr) - po jejím pozření se plži otráví.
  • Pivo – speciální nádoby, které jsou přímo určené k tomuto účelu, se naplní pivem a pak stačí jednou za tři dny mrtvé slimáky se zbytky piva vylít a postup opakovat.
  • Šalvěj, levandule, tymián – tyto aromatické rostliny plzákům nevoní, můžeme jimi tedy lemovat záhony se zeleninou.
  • Česnek – málokdo ví, že i česnek odpuzuje španělské plzáky. Vysaďte jej tedy na zahrádce všude, kde to jen jde.
  • Sůl – nejlépe je rozsypat sůl po záhoncích hned po ránu. Solný nálev je poměrně hodně účinný, problém zůstává pouze v tom, že kromě nepříjemných slimáků zničí také dobré klima v půdě.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
obrázek ke článku Pohroma zahrádek, slimáci - plzák španělský


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní