Dětská výživa

Výživu dítěte můžeme rozdělit do tří základních období. Období do sebe postupně přecházejí a každé z nich trvá přibližně okolo 4 až 6 měsíců.

obrázek ke článku Dětská výživa

Všechna tři základní období výživy dítěte trvají přibližně 4 až 6 měsíců a jsou určována funkční schopností trávicího ústrojí kojence, jeho psychomotorickým vývojem a funkční schopností ledvin. Vždy je však také potřeba přihlížet i na individualitu vývoje každého dítěte.

První období


Je to období od narození a sahá až do konce 6. měsíce života dítěte. V této době by mělo být miminko živeno výhradně mléčnou stravou. Znamená to, že dítě by mělo být plně kojeno mateřským mlékem.

V případě, že matka kojit nemůže anebo nechce, nahrazují mateřské mléko výrobky kojenecké mléčné výživy, tzv. počáteční mléko, které jsou určeny a svým složením plně odpovídají potřebám dítěte tohoto věku. Množství vypitého mléka pro zdravé dítě odpovídá 1/6 jeho hmotnosti, tj. 150-180 ml/kg/den. Toto množství by mělo plně stačit potřebám dítěte. Jestliže někdo z rodičů nebo sourozenec trpí na alergie, je vhodné pro dítě použít speciální, hypoalergenní mléko.

Druhé období


Toto období je období přechodné. Dítě již dostává k mateřskému mléku, nebo v případě nekojeného dítěte k přípravku umělé výživy, kašovité nemléčné příkrmy, které jsou určené speciálně pro děti tohoto věku. Tento postup je spojen s růstem prvních dětských zoubků.

Třetí období


Toto období je charakterizováno tím, že se postupně do jídelníčku zařazuje vhodně upravená strava dospělých. Dítě by během tohoto období mělo stále ještě dostávat mateřské mléko nebo minimálně půl litru mléčné kojenecké výživy a k tomu postupně přidávat upravenou stravu dospělých. Celý první a druhý rok může být dítě k nemléčnému příkrmu kojeno nebo dostávat tzv. počáteční mléko, nebo po ukončení prvního roku dostávat tzv. pokračovací mléko.

Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
obrázek ke článku Dětská výživa

Vyhledávání na webu nasevyziva.cz: 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
Všechny články v aktuální sekci:


Další články najdete v sekci
Dětská výživa
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní