Jak probíhá samotný proces mytí nádobí

Po zapnutí myčka otevře přívodní ventil a napouští vodu. Při dosažení správného množství vody zastaví hladinový spínač napouštění a pustí topení a oběhové čerpadlo. Oběhové čerpadlo vytváří potřebný tlak a žene vodu do ostřikovacích ramen, která omývají nádobí. Když je voda zahřátá na určenou teplotu, vypne se topení a mytí pokračuje ještě určitý čas. Po uplynutí tohoto času se vypne oběhové čerpadlo a zapne vypouštěcí čerpadlo, které odsaje všechnu vodu do odpadu, a to jak při předmytí, tak i u mytí.

obrázek ke článku Jak probíhá samotný proces mytí nádobí

Nečistota je z nádobí odstraňována pomocí silného proudu vody, který stříká tlakem z trysek rotujících ramen a tím špínu z nádobí strhává. Mytí je v myčce rozloženo do několika kroků. U nejdelších programů myčka nádobí předmývá, umývá, opláchuje, leští a suší. Voda je ohřívána na 40°C - 70°C odporovým tělesem nebo, zvláště u nových typů, průtokovým ohřívačem.

Postup při mytí nádobí v myčce:


  • Předmývání - voda se zahřeje na nižší stupeň, mycí prostředek se do myčky dostává z násypky pro předmytí.
  • Hlavní mytí – k dispozici jsou nejčastěji již od výrobce dané programy. Saponát se vyplavuje z hlavní části násypky. Když se voda zahřeje na danou teplotu, topení vypne a mytí ještě chvíli trvá.
  • Oplach - je prováděn v několika cyklech s využitím studené vody a u posledního oplachu i vody horké. Oplach má za úkol zbavit nádobí zbytků saponátu.
  • Leštění - probíhá při posledním oplachu, který je prováděn horkou vodou. Leštidlo je v průběhu tohoto oplachu nadávkováno pomocí dávkovače leštidla, který bývá sdružen se zásobníkem na mycí prostředek.
  • Sušení - začíná v okamžiku, kdy je odčerpána voda z myčky. Vyšší účinnost sušení je u novějších typů myček dosažena tzv. nuceným sušením, kdy vzduch cirkuluje (za pomoci vestavěné turbíny) a kondenzuje nebo je promíchán se studeným vzduchem a postupně vypouštěn mimo myčku. Voda v myčce prochází filtrem. U novějších typů myček je obvykle více filtrových vložek než jen základní dvě.

Filtrační systém pracuje dobře jen tehdy, když je sám dobře čistý a průchodný. Zanesení filtru může zabránit v průchodu vody k čerpadlu, a tak snížit výkon myčky. Filtry pomáhají udržovat během mytí průchodné systémy, které můžete nalézt pod názvy jako dynamický systém filtrace, velkoplošný filtrační systém a podobně.

Většina myček obsahuje také dekalcifikátor, který by měl dbát na to, aby byla do myčky vpouštěna pouze voda bez vápenatých a hořečnatých solí.

Toto zařízení pracuje na principu chemického zadržování vápenatých sloučenin na povrchu chemické náplně a jejich odbourávání pomocí soli. Tím změkčuje vodu a zabraňuje vzniku bílých kapek nebo skvrn na umytém nádobí. Při napouštění prochází voda chemickou náplní dekalcifikátoru, který z ní odstraňuje vápenaté sloučeniny. V jednom z kroků programu je ze zásobníku nadávkována sůl do prostoru s chemickou náplní a tím dochází k regeneraci dekalcifikátoru. Stav soli můžeme sledovat na indikátoru.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
Dávkovač do myčekolina12328.05.2014
obrázek ke článku Jak probíhá samotný proces mytí nádobí


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní