Mikronutrienty

Nejznámějšími mikronutrinety jsou vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Jde o nezbytné látky, které jsou klíčem všech reakcí, jež se odehrávají v lidském těle. Tyto látky se do organismu dostávají s vyváženou stravou, a to v dostačujícím velmi malém množství – gramy (g), miligramy (0,001 g), mikrogramy (0,000 001 g). Jsou přirozeně obsaženy v ovoci a zelenině. Jejich obsah se však nevhodným skladováním, dopravou nebo vlivem teploty snižuje. Proto lékaři doporučují konzumovat při stresových zátěžích i speciální doplňky stravy, které zároveň působí jako prevence civilizačních chorob.

Nepřítelem našeho zdraví je nejen stres, nepravidelná strava, ale i nadměrná konzumace nikotinu, kofeinu nebo alkoholu, kterými si pocity napětí zmírňujeme. Dochází tak k odčerpávání mikronutientů z našeho těla, což vede k nervozitě, netečnosti a vyčerpání. Při dlouhodobém působení může vše vyústit až v chronickou únavu nebo v obávaný syndrom vyhoření.

Vitamíny


Vitamíny se účastní téměř všech biochemických reakcí, podílejí se na metabolismu cukrů, tuků i bílkovin. Posilují imunitní systém, pomáhají bojovat proti chorobám a alergiím, odstraňují únavu a jsou důležité pro duševní pohodu.

Úplný nedostatek vitamínů v těle se označuje jako avitaminóza, nadbytek se označuje hypervitaminóza.

Částečný nedostatek vitamínů se nazývá hypovitaminóza, důvodem může být nedostatečný obsah vitamínů v potravě, může však jít i o průvodní jev některých onemocnění, při kterých není organismus schopen vitamíny zpracovat (porucha funkcí organismu).

Podle rozpustnosti se dělí vitamíny na:


  • hydrofilní - rozpustné ve vodě (vitamíny skupiny B, vitamin C), nadbytek tělo vyloučí močí
  • lipofilní - rozpustné v tucích (vitamin A, D, E, K), tyto vitamíny se ukládají do jater (může vést k toxicitě jater) a tělesného tuku, čímž si je naše tělo dokáže uložit do zásoby

Je potřeba mít na paměti, že se mnohé vitamíny znehodnocují vysokou teplotou.

Minerální látky


Minerální látky jsou látky anorganické, jež udržují v organismu stálé vnitřní prostředí, regulují, aktivují a kontrolují metabolické procesy a jsou důležité pro vedení nervových vzruchů.

Podle množství, v jakém je naše tělo potřebuje, dělíme minerální látky na minerály a stopové prvky.

Organismus negativně ovlivňuje nejen nedostatek, ale i nadbytek minerálních látek.

  • Minerály (vápník, hořčík, fosfor, draslík a sodík) - lidské tělo potřebuje řádově miligramy (0,001 g) za den.
  • Stopové prvky (nejdůležitějšími jsou železo, měď, zinek, mangan, křemík, jód, chrom, fluor a selen) - potřeba stopových prvků se počítá na mikrogramy (0,000 001 g) za den.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
Vyhledávání na webu nasevyziva.cz: 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
Všechny články v aktuální sekci:


Další články najdete v sekci
Mikronutrienty
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní