Nastartování metabolismu (BMR)
Během spánku se metabolismus zpomaluje. K jeho nastartování dochází při prvním jídle. Důležité je tedy nevynechávat snídani, která by měla následovat nejpozději 3 hodiny po probuzení. Bude-li váš metabolismus správně nastartovaný, bude si udržovat stálou hladinu glukózy. Důležité je jíst pravidelně v malých dávkách, a to během dne každé 2 – 3 hodiny. Jen tak se vaše tělo nebude bát hladovění a tudíž nebude ukládat energii do tukových zásob, nebude docházet ke zpomalení metabolismu.
Pozitivně na metabolismus působí:
- Dostatek tekutin – dehydratovaný organismus spaluje pomaleji, dbejte tedy na dostatečný příjem tekutin (neslazená voda, bylinkové čaje, ovocné a zeleninové šťávy).
- Potraviny bohaté na bílkoviny - mléčné výrobky, nízkotučné maso, luštěniny. Vyšší obsah bílkovin potřebuje pro zpracování větší množství energie. Vápník zase nedovolí tukovým buňkám udělat si přemíru zásob.
- Ovoce - bohaté ne enzymy (jablka, ananas, kiwi).
- Zelený čaj – zvyšuje metabolismus tuků.
- Jablečný ocet – stačí 2 čajové lžičky rozmíchat ve vodě a vypít před každým jídlem. Jablečný ocet podporuje proces látkové přeměny, čistí organismus a upravuje narušenou střevní mikroflóru.
- Pravidelné sportovní aktivity - pro nastartování rychlého spalování postačí 3× týdně 40 minut pohybu při vhodné tepové frekvenci (např. jízda na kole, v zimě pak na rotopedu). Pokud nemáte na sport čas, stačí vyjít dvě patra schodů nebo jít rychlou chůzí 10 minut. Tělo následně rychleji spaluje tuky, vytváří svalovou hmotu, bazální metabolismus stoupá.
- Dostatek spánku - nedostatek spánku má za následek zvýšenou produkci inzulínu, který vede ke zvětšování tukových zásob. Navíc jsou při spánkovém deficitu produkovány hormony, které zvyšují chuť k jídlu.
Negativně na metabolismus působí:
- Stres – během stresu produkují nadledvinky ve větší míře stresový hormon kortizol, který ovlivňuje metabolismus cukrů, dochází ke zvýšení hladiny glukózy v krvi. Při nadbytku kortizolu se zvyšuje krevní tlak i hmotnost, převažuje však tkáň tuková oproti svalům, kterých ubývá.
- Alkohol - zpomaluje metabolismus a navíc je zdrojem prázdných kalorií.
- Kofein - přechodně metabolismus zvyšuje, po jeho zpracování však dochází k únavě. Kofein je diuretikum, dehydratuje a dehydratované tělo má nižší energetický výdej.
Sdílet na:
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...