Užívání doplňků výživy

Doplňky výživy slouží především jako preventivní prostředky. Se souhlasem lékaře je možné tyto doplňky užívat i jako podpůrné prostředky při léčbě léky klasické medicíny.

obrázek ke článku Užívání doplňků výživy

Užívání doplňků a léků je však třeba od sebe oddělit, aby se jejich vzájemnou kombinací nesnižovala účinnost a nedocházelo k nežádoucím reakcím. Léky je vhodnější užívat hned při snídani, přípravky doplňkové výživy po obědě.

Většina doplňků se nejlépe vstřebá, jsou-li užívány při jídle nebo těsně po něm, jelikož trávicí procesy přispívají k jejich dokonalejšímu využití. Při užívání těchto tablet na lačný žaludek, projdou velice rychle zažívacím traktem a jsou tak využity jen částečně, mnohdy vůbec ne.

Přípravky, které se vyrábějí v jednoduché formě a obsahují větší množství vitamínů rozpustných ve vodě, jsou ze zažívacího traktu ihned vstřebány a prostřednictvím vylučovacích orgánů (močí) tělo rychle opouštějí.

Přípravky s plynulým (postupným) vstřebáváním (např. vitamin C) obsahují nosnou látku, kterou trávicí enzymy ve střevech pomalu rozkládají, čímž se účinná látka dostává do krevního oběhu postupně a hladina účinných látek se v krvi udrží po dobu 10 - 18 hodin.

Při užívání doplňků s vysokým obsahem vlákniny (psylium, ovesné otruby) nebo přípravků k pročištění a posílení organismu (Yucca), je třeba dodávat organismu doporučené zvýšené množství tekutin. Umocní se tím jednak účinek těchto doplňků, ale i odvod toxických látek z těla ven, což by bez pomoci velkého příjmu tekutin nebylo možné.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
obrázek ke článku Užívání doplňků výživy

Vyhledávání na webu nasevyziva.cz: 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
Všechny články v aktuální sekci:


Další články najdete v sekci
Potravinové doplňky - vitamíny, minerály
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní