Len setý (Linum usitatissimum L.)

Len je jednoletá, zřídka dvouletá lysá bylina z čeledi lnovitých, která dorůstá výšky až 150 cm. Je to stará kulturní rostlina, neboť se pěstoval již před 6 tisíci lety v Mezopotámii a v Egyptě. Planě už nikde neroste. Pěstuje se téměř ve všech zemích pro olej a vlákno. U nás se seje hodně v podhůří, hlavně na Vysočině. Lodyha je přímá, hustě olistěná, nahoře větvená. Dlouze stopkaté květy mají pětičetnou, bleděmodrou nebo nafialovělou korunu. Kvetou v červnu až v červenci, a to většinou jen málo hodin. Plodem je kulovitá tobolka s asi 10 semeny. Semena jsou podlouhle vejčitá, zploštělá, až 6 mm dlouhá a 3 mm široká, žlutohnědá až červenohnědá. Blahodárný vliv lněného semena na lidský organismus je opravdu značný, proto jsou jeho účinky i nadále podrobovány pečlivým výzkumům.

obrázek ke článku Len setý (Linum usitatissimum L.)

Semeno se získává v době zralosti (červenec) výmlatem a vyčištěním. Dosušuje se ve stinných místech, umělé teplo nesmí přesáhnout 40°C. Droga je bez pachu, při žvýkání slizovatí, chutná jemně olejnatě.

Lněné semínko se v poslední době stalo oblíbenou součástí zdravé výživy. 40 % lněného semínka je olej, víc než polovinu z něj tvoří OMEGA 3 (esenciální mastné kyseliny). To z něho dělá světového šampiona v obsahu této látky, která je dnes jednou z nejdiskutovanějších v souvislosti s lidským zdravím.

Tím, že v naší stravě převládají nasycené mastné tuky živočišného původu a denaturované tuky, je OMEGA 3 v dnešní výživě zastoupena velmi málo! Přitom pouze 30 gramů lněného semínka denně stačí pro zajištění dostatku OMEGA 3.

Lněné semínko je také nejbohatším zdrojem rostlinných chemikálií s antivirovými, fungicidními, baktericidními a protirakovinovými vlastnostmi, jimž se říká lignany. Obsahuje jich až stokrát více, než jakákoliv jiná rostlinná potrava.

Lněné semínko je vhodným doplňkem pro ženy, upravuje menstruaci, pomáhá porodům, je po něm kvalitnější mateřské mléko, zmírňuje klimakterické obtíže a je prevencí před rakovinou pohlavních orgánů a prsou. Každá žena by měla již od útlého věku sníst denně 1 - 2 čajové lžičky mletého semene a zapít sklenicí vody.

Lněné semeno obsahuje:


 • Omega 3 (esenciální mastné kyseliny)
 • Lignany - látky charakteru fytoestrogenů, obsažené i v řadě dalších rostlin, např. ve slunečnici, brusinkách, mrkvi
 • Vlákninu - kombinaci dvou druhů vlákniny, tj. rozpustné a nerozpustné. Pomáhají udržovat střevo čisté a mají všeobecně blahodárné účinky na jeho funkci. Pokud semínka namočíte, za pár hodin se z vody stane rosol, což je vlivem právě rozpustné vlákniny. Takto pracuje ve střevech jako absorbent škodlivých látek a pomáhá je vylučovat z těla, podobně jako jablečný pektin nebo oblíbené psylium.
 • Minerální látky
 • Vitamíny (např. niacin)
 • Inulin - čistí střeva a upravuje mikroflóru

Slizovité vrstvy osemení podstatně zvýší objem střevního obsahu, čímž dochází ke zrychlení peristaltiky střev a k vyprázdnění. Jde o výborné nenávykové projímadlo, které pomůže i tam, kde jiná projímadla selhala. Jeho účinky se neprojevují tak rychle jako u chemických projímadel, ale až za několik dní.

Vnitřně se užívá semeno lnu jako laxativum (projímadlo). 1 – 2 lžíce celých nebo namletých semen se přelije sklenkou studené vody a nechá se 12 hodin stát. Scezený slizový nápoj působí ve střevech jako maz. Chrání sliznice trávicího traktu, a proto se používá jako protizánětlivý prostředek při zánětech žaludku, žaludečních vředech, střevních kolikách, ale i při zánětech sliznic cest dýchacích (katar dýchacích cest a suchý kašel) a močových.

Pro zevní užití se prášek z rozdrcených semen rozmíchá s teplou vodou na kaši a přikládá se jako obklad při zánětlivých a hnisavých kožních procesech (vytáhne hnis a mírní zánět). Teplé obklady přinášejí úlevu i při pásovém oparu.

Lněné semeno má velmi dobré léčivé účinky při vnitřních bolestech. Rozdrcené semínko dáme do plátěného sáčku a ponoříme na 10 minut do horké vody (nesmí to být voda vařící). Sáček necháme vykapat, co nejteplejší zábal přikládáme při bolestech ledvin, močového měchýře, žlučníku, žaludku, zbytnění prostaty a jiných bolestech vnitřních orgánů.

Lněný olej se získává lisováním semínek lnu. Vnitřně podávaný je účinnou pomocí při chorobách jater, snižuje hladinu cholesterolu a léčí arteriosklerózu věnčitých tepen. Pomáhá předcházet infarktu a rakovině, zevně se hodí při popáleninách. K léčebným účelům se používá pouze olej lisovaný za studena a nesmí být žluklý. Proto je při koupi oleje nutné sledovat datum expirace a uchovávat jej v chladničce. Lněný olej, který není ve tmavé lahvi a chlazený, nekupujte, způsobil by více škody než užitku. Zkažený (žluklý) olej je hořký.

Lisováním za tepla se ze semen získává technicky velmi důležitý olej, který slouží k výrobě fermeží.

Semeno lnu a pozitivní vliv na náš organismus:


 • zvyšuje činnost střev – odstraňuje zácpy, zastavuje průjem
 • chrání sliznice trávicího a dýchacího traktu
 • pomáhá při redukčních dietách
 • léčí zánět žlučníku a žaludeční vředy
 • pomáhá při zánětech močových cest
 • chrání srdce a cévy, prospívá krevnímu oběhu
 • posiluje imunitní systém
 • pomáhá při astmatu
 • léčí kožní i hnisavé rány, popáleniny
 • je důležitou prevencí rakoviny
 • pomáhá při migrénách
 • snižuje hladinu špatného a naopak zvyšuje hladinu hodného krevního cholesterolu
 • pomáhá při vysokém krevním tlaku
 • upravuje menstruaci
 • zvyšuje produkci a kvalitu mateřského mléka
 • pomáhá v období klimakteria

Potravinářský průmysl po celém světě využívá semeno lnu v celé řadě potravinářských výrobků. U nás je jeho použití teprve v začátcích, nejčastěji se přidává do pekařských výrobků a jako mletý do masových konzerv. V západních zemích se semeno praží a takto upravené se používá do mléčných výrobků, majonéz. Nahrazují se jím v receptech vlašské a lískové ořechy, mák i kokosová moučka.

V kosmetickém průmyslu má lněné semeno také svoje nezastupitelné místo. Používá se při výrobě regeneračních kosmetických přípravků na běžné ošetření pleti. Lněný šrot se používá k ošetření nečisté pleti formou zábalu, masky a k čištění, vyrábí se z něho i tužidlo na vlasy.

Lněné semeno je doplňkové energetické celoroční krmivo pro koně.

V kuchyni se dá použít lněné semeno i olej. Olej má ořechovou, máslovou příchuť, lze ho přidávat do salátových zálivek nebo jím zakapávat pokrmy. K jídlu se přidává až po tepelné úpravě pokrmu, neboť po zahřátí se v něm štěpí živiny. Semeno bychom měli užívat vždy čerstvě mleté, protože jinak se neuvolní důležité látky. Můžeme ho přidávat do moučníků, domácího chleba, jogurtů, tvarohu a pomazánek.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Len setý (Linum usitatissimum L.)


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní