Hrnečky

Plně kojené dítě zpočátku nepotřebuje mimo mateřského mléka další nápoje. Kolem 4. - 6. měsíce mu však můžeme začít dávat i další tekutiny, obzvlášť v letních měsících, kdy dehydratace hrozí nejvíce. K tomuto účelu slouží buď kojenecké láhve (vhodnější je používat pouze na noční krmení u nekojených dětí) nebo různé typy hrnečků či lahvičky se speciálním nástavcem.

obrázek ke článku Hrnečky

Na našem trhu existuje velké množství různých druhů hrnečků a speciálních lahviček s různými typy "násosek" a "pítek". Od sebe se liší hlavně vzhledem a cenou. Hrnečky nikdy nekupujte na tržištích, ale pouze v obchodech, které jsou k tomu určené, abyste měli zaručeno, že se jedná o hygienicky nezávadné výrobky.

Tekutiny lze dítěti samozřejmě podávat klasickou kojeneckou lahví se savičkou. Tato savička je však příliš měkká a děti pak mnohem hůře odvykají dudlíku. Je to způsobeno tím, že měkkou savičku děti rády dumlají, jelikož dumlání u nich vzbuzuje velmi příjemné pocity.

Zhruba od 4 měsíců jako trénovací hrneček 3v1 slouží dvouuchý multifunkční hrnek, který i při nízké hmotnosti zajišťuje vysokou stabilitu a je obtížné ho převrhnout. Hrneček obsahuje víčko s měkkou silikonovou savičkou a netekoucí víčko se zaklapávajícím pítkem. Lze jej použít i bez víčka jako klasický hrneček. Díky jeho stabilitě se dítě brzy naučí pít samostatně. Bez víčka lze dávat i do mikrovlnné trouby. Jeho čištění je velmi jednoduché, špína se neukládá, je možné umývat i v myčce.

Na přechod od kojení nebo pití z kojenecké láhve je vhodný i dvouuchý hrneček s „pítkem“, které se dá zaklapnout. Pítko je tak chráněno před ušpiněním a hrneček při náhodném otočení dnem vzhůru nekape. Praktické úchyty umožňují dítěti pohodlné držení, hrneček je ideální hlavně na cesty.

Velmi rozšířené jsou hrnečky s hubičkou, opatřené krytkou, která zamezuje, aby se tekutina samovolně vylila. Hubičky mají různé typy tvrdosti podle věku dítěte. Většinou jsou určeny pro věk 0 – 6, 6 – 12, 12- 18 měsíců. Tyto hrnečky však dělají dětem většinou problémy, neboť při klasickém přisátí z hrnečku nic nevytéká a dítě neví jak správně hrneček použít, aby se napilo. Mnoho maminek tyto typy ventilků z hrnečků nakonec vyjmou. Kladným přínosem těchto hrnečků je, že tvrdá hubička (pítko) nevzbuzuje u dětí libé pocity jako savičky a přispívá tak k postupnému odvykání dudlíku, což bývá u některých dětí značný problém.

Učit pít dítě z klasicky tvarovaného hrnečku můžete již od 8. měsíce věku dítěte. Buďte však trpěliví, učený z nebe nespadl. Počítejte s tím, že dítě zpočátku vše kolem sebe pobryndá. Vyberte si pro pití nejen vhodné místo, ale i nepromokavý bryndáček. Dětské hrnečky se vyrábějí z pevného plastu nebo porcelánu a jsou zdobeny dětským motivem. Zpočátku tak podávejte pouze vodu nebo čaj. Pokud dítě již přijímá i pevnou stravu, můžete začít dávat dítěti pít z hrnečku i kojenecké mléko.

Dobrou alternativou pro děti od 12 měsíců jsou láhve s brčkem, ze kterých se většinou dětem dobře pije. Vyrábějí se i s izolační vrstvou, která prodlouží požadovanou teplotu nápoje. Silikonové pítko je navrženo tak, aby nápoj samovolně nevytékal.

Návod k použití dětských hrnečků a speciálních lahviček:


  • Před prvním použitím důkladně umyjte všechny rozmontované díly (hrneček, víčko, ventil,…) v teplé vodě přípravkem určeným dětem, nakonec přelijte vařící vodou.
  • Rozebraný hrneček uchovávejte mimo dosah dítěte.
  • Pokud není výrobcem povoleno, nedávejte do mikrovlnné trouby.
  • Hrneček udržujte vždy v čistotě, jen tak bude dítěti sloužit po delší čas.
  • Při prvních známkách opotřebení již výrobek dále nepoužívejte a vyměňte za nový.

Jednoznačně lze doporučit používat k podávání tekutin dětské hrnečky a láhev se savičkou ponechat pouze k podávání mléka. Od jednoho roku je vhodné přejít na dětské hrnečky zcela. Nejen že dítě snáz odnaučíte klasickému dudlíku, ale pozitivně u něj ovlivníte i rozvoj řeči. Pití z hrnku je také lepší pro zubní sklovinu, jelikož nápoje zůstávají v kontaktu se zuby kratší dobu.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
obrázek ke článku Hrnečky

Vyhledávání na webu nasevyziva.cz: 
domácí lékař Domací lékař - alternativní medicína

léčba, prevence, osvědčené postupy našich předků
 
 
Všechny články v aktuální sekci:


Další články najdete v sekci
Hrnečky
 

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní