Léčivé účinky propolisu - propolisová tinktura

Včely sbírají na stromech pryskyřici, do které přidávají výměšky svých žláz. Do úlu nosí propolis v rouskách na zadních nohách, podobně jako pyl. Propolis, nebo-li včelí tmel, je léčivou látkou používanou od dob egyptských faraónů. V posledních padesáti letech bylo odhaleno významné protiinfekční působení této látky. Jde o včelí antibiotikum, které likviduje bakterie, viry, plísně. Celkově povzbuzuje obranyschopnost organismu, snižuje bolest. Působí protizánětlivě, čímž podporuje hojení ran, zánětů v dutině ústní (afty), oparů i kožních neduhů. I když jde o úžasný lék, je propolis i silný alergen!

obrázek ke článku Léčivé účinky propolisu - propolisová tinktura

Propolis je směs látek s vysokým obsahem pryskyřic, vosku, balzámů, éterických olejů a pylu. Při pokojové teplotě je to hustá lepkavá hmota žlutohnědé barvy.

Tuto směs látek vylučují pupeny bylin a stromů na ochranu proti infekčním onemocněním. Včely dokážou tyto látky shromažďovat. Po vhodném namíchání používají tuto hmotou k dezinfekci pláství a úlu. Pro vyšší hustotu slouží včelám i k ucpávání mezer ve stěnách úlu. Odtud pochází i název včelí tmel.

Oproti medu je propolis přítomen na plástvích v daleko menším množství, průměrný včelí roj vytvoří za rok asi jen 300 gramů propolisu. Tento přírodní produkt je tedy vzácný, proto je i jeho cena je vyšší.

Propolis se chemicky čistí, následně se používá k výrobě mnoha kosmetických a léčivých přípravků, např. propolisová pasta, propolisová tinktura, propolisová mast atd.

Vůči propolisu může vzniknout přecitlivělost, která se projevuje kožními alergickými reakcemi nebo zažívacími obtížemi.

Před prvním použitím propolisové tinktury je nutné provést alergologickou zkoušku. Ta se provádí tak, že si propolisovou tinkturou potřeme malou plochu předloktí. Pokud se na kůži objeví do 24 hodin (nebo i dříve) začervenání nebo jiný projev přecitlivělosti, není vhodné propolis užívat. U alergiků je toto místo dokonce silně svědící, zarudlé, někdy zapálené, opuchlé a značně bolící.

Léčivé působení propolisu na náš organizmus:


 • bakteriostatické (zastavující růst bakterií) účinky
 • bakteriocidní (ničící bakterie) účinky
 • působí i proti virům a plísním
 • podporuje vlastní obranyschopnost našeho těla

Domácí výroba propolisové tinktury:


 • Kuličku propolisu o velikosti cca 2 x 2 centimetry vložíme do skleněné nádoby a zalijeme 1 dl lihu nebo ovocné pálenky. Nádobu dobře uzavřeme.
 • Necháme 14 dní louhovat na teplém místě.
 • 2x denně protřepeme.
 • Po dvou týdnech přecedíme přes jemné pláténko a nalijeme do skleněné lahvičky, kterou dobře uzavřeme.
 • Skladujeme na tmavém místě, mimo dosah dětí.
 • Pozor na potřísnění.
 • Nesmí přijít do styku s kovem!

Vnitřní použití propolisové tinktury


2x denně 15 kapek ve 3 dl vlažné vody - při zánětech, nachlazení, chřipce, angíně, onemocnění močových cest. Užíváme 10 dní.

Vnější použití propolisové tinktury


Při lokální aplikaci dezinfikuje, působí příznivě na hojení dlouhodobých a hnisavých ran. Snižuje bolestivost, tlumí zánět, urychluje čištění i uzavření kožního defektu. Výborně hojí i opary, afty a bolavé dásně.

Na hnisavé rány se používá nejčastěji propolisová mast.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Léčivé účinky propolisu - propolisová tinktura


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní