Výběr dudlíku na kojenecké láhve

Stejně jako kojení, tak i krmení z láhve s dudlíkem děti uspokojuje a uklidňuje. Je tedy vhodné, dávat dítěti současně s pitím z láhve pít i z hrnečku nebo z lahvičky se speciálním nástavcem. Krmení z láhve je dobré nechávat postupně už jen na večerní jídlo, kdy se dítě sáním zklidní před spaním. Tím, že dítěti neseberete láhev s dudlíkem najednou, nebude z toho flustrované a nešťastné.

obrázek ke článku Výběr dudlíku na kojenecké láhve

Hlavní kritéria pro výběr dudlíku na láhev:


 • Materiál
 • Tvar dudlíku
 • Velikost průtoku dudlíku

Materiál dudlíku na láhev


Savičky mohou být vyrobeny z různých materiálů. Materiál, ze kterého jsou v současnosti vyráběny dudlíky na láhve je buď kaučuk (latex, dudlík je vyroben z přírodní gumy) nebo silikon (dudlík je vyroben z plastu).

Latexové dudlíky se vyznačují kratší životností. Zhruba po 6 týdnech až 3 měsících používání začínají měknout a lepit se, což je okamžik, kdy je potřeba dudlík okamžitě vyměnit. Latexové dudlíky jsou pro dítě měkčí a přirozenější. Jsou elastické, snaží se správně reagovat na rytmus sání miminka.

Silikonové dudlíky jsou pevnější a déle vydrží. Silikon však není vhodný pro děti, které již mají zoubky, neboť zde hrozí prokousnutí dudlíku. Děti velice často silikonové dudlíky odmítají, proto je třeba kupovat dudlíky pouze po jednom a snažit se zjistit, který typ dudlíku dítěti vyhovuje, což mnohdy není vůbec snadné.

Tvar dudlíku na láhev


Dudlíky se vyrábějí:


 • se sacím otvorem směřujícím na patro
 • se sacím otvorem na vrcholu

Dudlíky, se sacím otvorem směřujícím na patro, anatomicky napodobují tvar matčiny bradavky. Jsou široké a jemné, aby správně reagovaly na rytmus sání děťátka, chovají se jako prsní bradavka. Některé tyto dudlíky jsou dokonce kroužkovitě vroubkované, čímž napodobují přirozenou tvrdost mateřského prsu.

Univerzální dudlíky, kdy je sací otvor umístěn na vrcholu dudlíku, mají široký tvar, aby dítě bylo nuceno otevřít více ústa. Tím se podporuje nejpřirozenější způsob krmení dítěte z láhve a dítě saje podobným způsobem jako při kojení.

Velikost průtoku dudlíku


Při nákupu dudlíku a výběru jeho průtoku se řídíme:


 • věkem dítěte
 • hustotou kapaliny, kterou bude dítě tímto dudlíkem sát

V různém věku dítěte se používají rozdílné průtoky dudlíků:


 • novorozenci - novorozenecký průtok
 • děti od 1 do 3 měsíců - pomalý průtok
 • děti od 3 do 6 měsíců - střední průtok
 • děti od půl roku - rychlý průtok

Věkové údaje jsou samozřejmě pouze orientační a přibližné. Každé dítě se vyvíjí jinak, jen vy poznáte, kdy je vaše miminko připraveno přejít na rychlejší průtok.

Mléko, čaj, voda nebo ovocná šťáva mají rozdílnou hustotu, takže vyžadují rozdílné velikosti otvorů v dudlíku. Věnujte tedy při nákupu dudlíků pozornost doporučení, pro jaký účel je daný dudlík určený.

Je dobré se řídit radou, že dítě při pití z láhve se v prvních šesti měsících musí trochu namáhat, aby uspokojilo svůj sací reflex. Dítě nesmí vypít láhev příliš rychle. Když obrátíte láhev dnem vzhůru, mléko by z ní mělo kapat pomalu, nikdy ne rychle nebo dokonce vytékat proudem. Otvorem by měly protéct dvě až tři kapky za sekundu. Délka krmení mlékem z láhve má být okolo 15-20 minut.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
obrázek ke článku Výběr dudlíku na kojenecké láhve


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní