Speciální druhy umělých mlék

Vedle základních druhů umělých mlék existují i mléka speciální. Ta jsou určena pro miminka, kterým nízká porodní váha, alergie či jiné zdravotní potíže nedovolují konzumovat mléka základní.

obrázek ke článku Speciální druhy umělých mlék

Další druhy umělých mlék:


  • pro nedonošené děti a děti s nízkou porodní váhou
  • pro děti se zdravotními potížemi (antirefluxní mléka, mléka se sníženým obsahem laktózy, hypoantigenní a hypoalergenní mléka)
  • sójová mléka

Mléka pro nedonošené děti a děti s nízkou porodní váhou


Tyto mléčné přípravky jsou speciálně upravené mléčné výrobky, které musí s ohledem na nezralý trávicí systém dětí splňovat podmínku vyšší potřeby energie a bílkovin. Musí obsahovat i vyšší dávky vitamínů, stopových prvků, stravitelnější tuky a cukry.

Umělá mléka pro nedonošené děti jsou připravena na základě všech poznatků o nitroděložním příjmu živin a nezralém zažívacím systému. Mléka pro nedonošené děti se doporučují podávat až do dosažení 2,5 až 3 kg tělesné hmotnosti dítěte. Potom se přechází na počáteční plně adaptované mléko.

Antirefluxová mléka


Tato mléka jsou označena písmeny AR a představují jedno z prvních léčebných opatření u uměle živených kojenců trpících na časté ublinkávání a pro děti s tzv. jícnovým refluxem (strava se vrací ze žaludku do jícnu a hrozí nebezpečí vdechnutí potravy). Mléka jsou zahuštěna rýžovým nebo bramborovým škrobem nebo vlákninou ze svatojánského chleba.

Mezi antirefluxová mléka patří například: Nutrilon AR, Apramil AR.

Mléka se sníženým obsahem laktózy (mléčného cukru)


Tato mléka jsou určena pro děti, které netolerují laktózu. Přechodně mohou být použita i pro děti, které po překonaném zánětu střev špatně tráví mléčný cukr. Intolerance (alergie) na laktózu se projevuje neprospíváním, nadýmáním, průjmy.

Mezi mléka se sníženým obsahem laktózy patří například: Nutrilon low lactose.

Hypoantigenní a hypoalergenní mléka


Tato mléka mají upravenou, částečně rozštěpenou, výchozí bílkovinu. Označují se symbolem HA 1, 2, 3 a dělí se na počáteční, pokračovací a batolecí.

Mléka jsou určena pro děti, u kterých existuje vysoké riziko vzniku a rozvoje alergií. Některá jsou obohacena i o probiotika, což vede ke snížení průjmů, posílení imunity a ke zvýšení účinnosti prevence alergií.

Mezi hypoantigenní a hypoalergenní mléka patří například: Reba H.A., Nutrilon papti.

Sójová mléka


Tato mléka neobsahují laktózu ani sacharózu, proto se nepoužívají k běžné výživě zdravých kojenců. Jejich uplatnění je při léčbě tzv. malabsorpčního syndromu glukózy a galaktózy (poruchy vstřebávání v trávicím traktu).

Sójové mléko se používá pouze při léčbě alergie na bílkovinu kravského mléka zprostředkovanou IgE (zvýšená hladina IgE souvisí s přítomností alergie).

Při alergii na bílkovinu kravského mléka nezprostředkovanou IgE, která se projevuje průjmem nebo jinými zažívacími problémy, je sójové mléko zakázáno. Hlavním důvodem je, že u 30 - 50% dětí, které mají alergii na bílkovinu kravského mléka, se vyvine alergie i na sóju.

Užívání sóji může posilovat celoživotní riziko alergie.

Je nutné upozornit, že mléčné přípravky umělé výživy, které jsou určeny dětem se zdravotními problémy, by v žádném případě neměly užívat děti zdravé!


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
obrázek ke článku Speciální druhy umělých mlék


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní