Nejznámější fortifikovaná (dolihovaná) vína

Láhev bývá opatřena jednoduchým uzávěrem, takže v mnoha případech nepotřebujeme ani vývrtku. Dekantace se většinou neprovádí, víno je schopno vydržet načaté několik dní, aniž by se zkazilo. Výjimkou je ročníkové Portské (Vintage Port, které se při výrobě nefiltruje a je vyrobeno reduktivní vinifikací). Toto víno se musí vždy dekantovat, přičemž několik dní před otevřením musí být láhev v klidu, aby se víno nezakalilo. Při otevírání Vintage Port se v restauracích nepoužívá klasický otvírák, ale hrdlo se odštípne speciálními nažhavenými kleštěmi.

Nejznámější fortifikovaná (dolihovaná) vína:


  • Portské - historie jeho výroby v regionu Douro na severu Portugalska sahá až do 16. století. Region, kde se portské vyrábí, je nejstarší vymezenou oblastí kontrolovaného původu (DOC) na světě (Região Demarcada do Douro). K rozkvětu výroby došlo díky anglickým obchodníkům, kteří byli překvapeni mimořádným charakterem zdejších vín a rozšířili je do svých zemí. Hrozny, ze kterých se portské vyrábí, se pěstují v údolí řeky Douro a jejích přítoků. Ta protéká severem Portugalska a ústí ve městě Porto do Atlantického oceánu. Do portského se alkohol přidává během fermentace, když víno dosáhne 6 - 8 % obj. alkoholu.
  • Sherry - nejznámější španělské fortifikované víno. Bylo velmi ceněno již za doby Juliuse Caesara. Jedná se převážně o suchá nebo polosuchá, výjimečně sladká vína. Barva vína je obvykle jantarově žlutá (často se řadí mezi tzv. žlutá vína), někdy ovšem přechází až do barvy koňaku. Velký význam pro formování mají speciální kvasinky vytvářející kožku, tzv. flor, tenkou blanku na hladině zrajícího vína. Tento fenomén dává vínům charakteristické aroma.
  • Madeira - původní madeirská vína dolihovaná nebyla, šlo spíš o nevýrazná, obyčejná vína. Tím, že se na ostrov dostali také angličtí obchodníci, kteří byli obeznámeni s technologií portských vín, došlo k první stabilizaci destilátem, který byl v té době získáván z melasy. Ostrov Madeira byl často výhodnou zastávkou k doplnění zásob pro plavby k Novému světu. Nakládána byla tehdy i vína, jejichž kvalita vlivem tropického počasí po dobu plavby přes Atlantik nijak neutrpěla, nýbrž neobyčejně vzrostla. Tento způsob byl později modifikován a dnes se vína zahřívají na teploty kolem 50 °C.
  • Marsala - toto sicilské víno vzniklo díky Johnu Woodhousovi, jenž jako syn kupce z Liverpoolu přijel roku 1770 do sicilského přístavu Marsala. Po tříletém období pokusů a příprav mohl poslat lodí roku 1773 první zásilku vína pod jménem Marsala. S výnosným obchodováním započal až v roce 1933 první sicilský podnikatel Vincenzo Florio. K výrobě vína marsala se používají hrozny Grillo (původní odrůda Marsala, jež je stále považována za nejlepší). Cattaratti, Pignanello, Garganega, Calabrese – druhý výraz pro odrůdu Nero ď Avola, Damaschino, Nerello a Inzolia. Víno se dolihovává přídavkem neutrální lihoviny, kde je to vhodné dosladí se koncentrovanou místní odrůdou. Produkt je vhodný k přípravě pokrmů.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní