Vincentka - přírodní léčivá minerální voda

Vincentka je přírodní léčivá minerální voda vyvěrající v lázních Luhačovice. Je zbytkového mořského původu a má řadu léčivých účinků. První písemná zmínka o existenci léčivých luhačovických minerálních vodách pochází od fyzika a lékaře Jana Ferdinanda Hertoda z Todtenfeldu. V roce 1669 vydal písemnou zprávu o chemickém složení luhačovické vody a popsal způsob pitné léčby a úspěšné výsledky léčení. Roku 1792 se objevuje název Vincentka. Prodej Vincentky v lahvích sahá do roku 1820, jako první bylo využití přinášející úlevu pro žaludek. Minerální voda Vincentka má široký rozsah použití a pomáhá při různých onemocněních, neduzích, ale i při prevenci. Neutralizuje překyselení žaludku (např. po konzumaci kávy nebo vína).

obrázek ke článku Vincentka - přírodní léčivá minerální voda

Vincentka se nepije na žízeň, ale zapíjí se jí káva, alkohol a jídlo, čímž odpadá překyselení žaludku a jeho podráždění. Pije se studená, nebo se používá k ředění ovocných šťáv, či na zálivku zeleninových salátů.

Na chuť Vincentce přišli jako jedni z prvních vinaři na jižní Moravě, kteří ji podávali ve svých vinných sklípcích k vínu. Výborně se osvědčila i pro míchání vinných střiků. Vychlazená a smíchaná s kvalitním suchým vínem v poměru 1:1 chutná výborně a snižuje kyselost vína. Přináší i rychlou úlevu po nadměrné konzumaci alkoholu, kávy a mastných jídel.

V lázeňství se Vincentka používá zejména k inhalačním a pitným kúrám při nemocech cest dýchacích, dále hlasivek, poruchách výměny látkové, žaludečních vředech, nemocech dvanáctníku, při chronické pankreatitidě a diabetu.

Vincentku můžete v lázních Luhačovice, a.s. nejen inhalovat, popíjet při korzování na kolonádě, ale můžete se v ní i koupat a pomoci tak organismu při pohybových onemocněních, ale i při atopických ekzémech a kožních problémech.

Díky svému obsahu minerálních solí je používána k regeneraci po velkých ztrátách potu, ke kterým dochází při těžké fyzické práci, sportu, pobytu v horkém prostředí a horečnatých onemocněních.

Vincentka je vhodná jako přírodní doplněk výživy pro děti, těhotné ženy, sportovce a rekonvalescenty. Lidé s onemocněním ledvin nebo otoky dolních končetin by se před použitím měli poradit s lékařem.

Tato přírodní léčivá minerální voda vyvěrající v Lázních Luhačovice, obsahuje biogenní prvky, jako je lithium, rubidium, cesium, měď, zinek, vanad, chrom, kobalt, má i vysoký obsah fluoridů a kyseliny borité.

Vincentka Vincentku lze užívat preventivně v denní dávce 200 - 300 ml. Jako účinná pitná kúra se užívá 2× denně na lačno (před snídaní a večeří) v množství 250 - 350 ml po dobu 20 - 30 dní.

V množství 25 - 30 ml může být používána k úhradě denní dávky jódu.

Vincentka se doporučuje ke kloktání, inhalacím a výplachům nosních dutin a nosohltanu. Osvědčila se jako lék již u našich babiček, přináší úlevu nejen při klasické, ale i při alergické rýmě.

Hospodyně v Luhačovicích léta přidávají Vincentku do těsta, namísto kypřících prášků. Obsahuje oxid uhličitý a uhnětené těsto je pak dobře vykynuté a lehké.

Vincentka se prodává nejen v lahvích, ale také v nosních sprejových aplikátorech a jako koncentrát na výplach dutin. Přidává se jako kontrovaná sůl i do pastilek, zubních past, sirupů, hydratačních krémů a sprejů. Pastilky hlavně v ČR oceňují umělci a lidé, kteří pracují s hlasem (zpěváci, herci, moderátoři, spíkři, učitelé).


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní