Cibule - mocná čarodějka

Cibule je nejen velice oblíbenou zeleninou, ale dá se o ní říci, že má všestranné léčebné použití a její hlavní význam je v prevenci nemocí a posílení imunitního systému. Obsahuje látky, které regulují trávení, zvyšují chuť k jídlu, podporují činnost ledvin a krevního oběhu. Cibule působí jako afrodiziakum, zklidňuje nervový systém. Preventivně chrání proti oparu a infekcím dýchacích cest, léčí nemoci, jako jsou kašel, zahlenění, špatné dýchání, chrapot, rýma, angína, chřipka, bolesti v krku a zánět středního ucha. Dezinfikuje ústní dutinu, dýchací cesty a nosní sliznici. Podporuje růst vlasů, jejich kvalitu a sílu, posiluje slabé nehty, léčí hemoroidy.

obrázek ke článku Cibule - mocná čarodějka

Cibule zvyšuje nejen sekreci trávících šťáv v žaludku a ve střevech, ale i sekreci žluče a enzymů slinivky. Posiluje srdce a krevní oběh, zpevňuje cévní stěny, čistí krev, podílí se na krvetvorbě a zvyšuje prokrvování. Snižuje krevní tlak, hladinu cukru a tuků v krvi (cholesterol). Dezinfikuje střeva a ničí střevní parazity. Při cukrovce snižuje hladinu cukru v krvi. Při poranění, vyrážce a akné chrání před infekcí. Zmírňuje ekzém a zklidňuje takto poškozenou pokožku, likviduje kuří oka a bradavice. Posiluje unavené svaly.

Hlenovité látky představují v těle živnou půdu pro nejrůznější bakterie. Stačí se pak ve společnosti nakažených nadechnout a onemocníte. Nachlazení neznamená nic jiného, než zahleněné horní cesty dýchací, tedy rýmu. Aby se dýchací cesty vyčistily, je ideální podpořit vylučování hlenů konzumací cibule rozmixované s medem, případně cibulové šťávy s medem. Ta je natolik sladká, že ji většinou bez problémů přijmou i děti.

Cibule působí dezinfekčně nejen zevnitř, ale i zvenčí. Hned při prvním náznaku onemocnění dýchacích cest rozkrájejte cibuli a dejte ji do místnosti, ve které se nacházíte. Cibule vyčistí místnost od choroboplodných bakterií. Tuto cibuli však již nekonzumujte, vstřebáním bakterií se stává toxickou.

Cibule na dýchací cesty


Cibule s medem - vhodné užívat při rýmě, kašli, chřipce, angíně, zahlenění, chrapotu a bolesti v krku


 • Syrovou cibuli pokrájejte a promíchejte se lžící medu. Nechte stát přes noc. Užívejte každé 2 hodiny 1 kávovou lžičku, případně šťávu přidejte malým dětem do vlažného čaje.
 • Syrovou cibuli nakrájejte na kolečka, přelijte vřelou vodou, přidejte špetku majoránky a nechte 1/4 hodiny louhovat. Podávejte s medem.
 • Smíchejte drcenou syrovou cibuli, med a trochu drceného fenyklu. Užívejte 1 lžičku před jídlem.
 • Nakrájenou syrovou cibuli přelijte horkou vodou, krátce povařte a sceďte. Smíchejte s lipovým čajem, přidejte med nebo cukr.

Další možnosti využití cibule


 • Obklad krku při zánětu - nadrobno nakrájejte 100 g syrové cibule, poduste cca 10 minut se lžící anýzu. Přiložte ještě teplé na krk, měňte po 2 hodinách.
 • Cibule na hemoroidy - 4 cibule lehce opečte, následně je povařte ve 125 g oleje, natřete na pláténko a přiložte na hemoroidy.
 • Šťáva z cibule na hemoroidy - cibuli uvařte, vymačkejte z ní šťávu, dejte na plátno a přiložit na hemeroidy, možno vložit i do konečníku.
 • Mast na hemoroidy - 2 lžíce povařené cibule, mrkve a olše rozmixujte a vmíchejte do 100 g sádla. Hemoroidy lze mazat dle potřeby.
 • Vysoký krevní tlak - nakrájejte 4 cibule, 4 citróny, nastrouhejte 80 g česneku a 40 g křenu. Svařte 3 litry vody s 1 kg cukru. Vlažné nalijte na připravenou směs. Nechte stát 14 dni, občas zamíchejte. Následně sceďte do menších lahviček. Užívejte 3x denně jednu polévkovou lžíci.
 • Zánět středního ucha - syrovou cibulovou šťávu kapejte do ucha, malým dětem vložte pouze vatový tamponek namočený v cibulové šťávě.
 • Trávící problémy, bolesti břicha, podpora srdce, krevního oběhu, žil a čištění krve a další problémy - nasekejte nadrobno 2 větší cibule a 10 dní louhujte v 1/2 litru režné kořalky, občas zamíchejte. Tinkturu užívejte jako prevenci nebo v případě onemocnění, a to 1 - 2 x denně po 0,02 litru.
 • Ekzém - cca 8 minut povařte 3 polévkové lžíce dubové kůry, heřmánku, třezalky a 50 g drcené cibule v 1 l vody. Nechte 8 minut vyluhovat, sceďte a přidejte do teplé koupele. V koupeli setrvejte 15 min. Koupel se provádí v třídenních cyklech, tj. tři dny koupat, tři dny přestávka a takto opakovat. Lze aplikovat i dětem.
 • Opar rtu - na postižené místo přiložte plátek syrové cibule.
 • Prevence křečových žil - do 4l vařící vody dejte 100g cibule, hrst dubové kůry a trošku pelyňku. Vařte 10minut, přidejte hrstku soli a nalijte do vany s horkou vodou.
 • Včelí bodnutí, rány, vyrážky, akné a slabé nehty - potírejte čerstvou cibulovou šťávou. Zabrání vzniku infekce, otoku a posílí poraněné místo.
 • Záněty šlach a kloubů - nakrájenou cibuli, zabalte do gázy, upevněte na postižené místo. Po dvou hodinách sundejte a ošetřete vhodnou mastí.
 • Bradavice - až do úplného vymizení nanášejte opakovaně kašičku cibule naložené v cukru.
 • Kuří oko - syrovou cibuli naložte na 24 hodin do octa. Výluh přiložte na noc na kuří oko, podle potřeby opakujte. Další z možností je přiložit na kuří oko cibuli mírně povařenou ve víně a nechat působit 3 dny.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
obrázek ke článku Cibule - mocná čarodějka


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní