Kari, aneb směs koření s kurkumou

Kari, velmi oblíbená, žlutě barvící směs koření, má svůj původ v jihovýchodní Asii, největším producentem je však Indie. V těchto zemích má tato směs koření název masálá. Označení kari se používá pouze pro export, v Indii a jihovýchodní Asii tento název označuje pokrm připomínající ragú, tedy kousky masa, ryby nebo zeleniny v omáčce. Jako název pro koření začali během koloniální nadvlády používat Britové. Pod tímto označením se dostalo i do Evropy. I když je složení velice variabilní, může obsahovat 25 – 40 druhů různého koření, zaručeně obsahuje kurkumu (japonský šafrán), dále papriku, chilli, koriandr, zázvor, muškát, pepř, kardamom, římský kmín, muškát, skořici a další. I v samotné Indii má kari v různých částech země rozdílnou příchuť. Na severu je jeho chuť jemnější, na jihu je naopak ostřejší. Domorodci si koření míchají sami, ale v obchodech je běžně prodáváno kari, které známe i z Evropy, a to buď ve formě práškové, nebo jako pasta. Kari má nejenom neodolatelnou chuť, ale i nenahraditelné pozitivní účinky na náš organismus. V dnešní době se používá i v kosmetickém průmyslu.

obrázek ke článku Kari, aneb směs koření s kurkumou

Výrazné aroma a především charakteristickou žlutou barvu dodává kari kurkuma, rostlina, která si zaslouží naši pozornost. Podporuje trávicí činnost, pomáhá v boji s Alzheimerovou chorobou, společně se zázvorem působí jako antioxidant s antimutagenním a protinádorovým účinkem, povzbuzuje i jaterní činnost.

Příznivé účinky proti Alzheimerově chorobě nejsou pouhým výmyslem. Poslední studie u lidí s věkem nad 60 let opravdu dokazují vyšší paměťové schopnosti u lidí, kteří pravidelně kari koření konzumují, než u lidí stejného věku, kteří toto koření nekonzumovali. Pokrmy s kari kořením mohou dokonce pomoci i těm, co již Alzheimerovou nemocí trpí, neboť konzumací kari je výrazně zpomalen proces ukládání nebezpečných nánosů amyloidu do mozku.

Vliv kari koření na naše zdraví:


  • podpora správné funkce jater
  • podpora tvorby žluče
  • posílení žaludku, zlepšení trávení
  • příznivé účinky na obranyschopnost a vitalitu
  • silný antioxidant – chrání organismus před volnými radikály
  • účinky na psychickou pohodu
  • podpora kognitivní funkce mozku, zejména u starších lidí
  • odstranění nadýmání

V Indii má kurkuma mnohem širší uplatnění. Je využívána při nemocech zánětlivého charakteru, kožních chorobách způsobujících svědění pokožky a také při žaludečních potížích, zácpách a zvýšené plynatosti. K neutralizaci jedů po uštknutí hadem nebo pavoukem se používá silný čaj z kurkumy.

Pokrmy připravené s kari jsou velice chutné a zdravé. U nás se přidává hlavně do rýžových pokrmů, masových jídel podávaných s rýží nebo kuskusem, polévek, ale i omáček. Hojně se používá v asijské kuchyni, kde je kurkuma nepostradatelným kořením.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Kari, aneb směs koření s kurkumou


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní