Onemocnění, u kterých je možné použít enzymy k podpůrné léčbě

Použití enzymů má mimořádně zajímavý efekt u pacientů trpících roztroušenou sklerózou (RS). Dalšími oblastmi využití enzymů jsou záněty vzniklé v důsledku delšího mechanického přetěžování (zánět Achilovy šlachy a bursitis). Enzymy lze použít i v případě takových onemocnění, jakými jsou virózy, nádorová onemocnění, trombóza, chronická polyartritida, lupus erytematodes, varicella zoster, …

Přehled onemocnění s pozitivními léčebnými účinky enzymoterapie:


  • Glomerulonefritida - onemocnění, které postihuje ledviny, přesněji glomeruly, což jsou malá klubíčka cév v ledvinách, která jsou zodpovědná za filtraci škodlivých látek z krve a zajišťují též správný poměr tekutin v těle. U glomerulonefritid ve většině případů neznáme původce, předpokládá se však, že jejich původ je autoimunitní viny.
  • Morbus Bechtěrev, nebo také Bechtěrevova nemoc - nevyléčitelné, progresivní revmatické onemocnění. Patří k zánětlivým onemocněním páteře a kloubů (nejčastěji kyčelních a ramenních). Do tkání, které jsou zánětem postiženy, se postupně ukládají soli vápníku a dochází tak k jejich osifikaci. Páteř postupně tuhne a omezuje se její hybnost, zpravidla nejprve v oblasti bederní, později hrudní a krční. Zánětlivý proces často postihuje i úpony vazů a šlach.
  • Morbus Crohn - chronický nespecifický zánět trávicí trubice. Jde o autoimunní nemoc, kdy imunitním systémem napadá gastrointestinální plochu a dochází k zánětu střeva.
  • Colitis ulcerosa - zánět tlustého střeva, který je doprovázen tvorbou vředů. Zánět napadá jen vrchní vrstvu sliznice na střevní stěně. Onemocnění začíná často zánětlivými změnami v konečníku (rektum), v nejnižším úseku tlustého střeva. Zůstane-li zánět na konečníku oddělen, hovoří lékař o proktitidu. Z konečníku se může zánět ovšem rozšiřovat v tlustém střevě plynule dál. Zánět celého tlustého střeva je poměrně řídký. Nejčastější formou je napadení levého ramene tlustého střeva (levostranný kolitis).
  • Pankreatitida - zánět slinivky břišní vzniká zadržením trávicích enzymů ve slinivce, které vyvolají edém (otok) až samonatrávení slinivky. Nejčastější příčiny jsou zaklínění žlučového kamínku a chronická konzumace alkoholu. Akutní zánět řadíme mezi náhlé příhody břišní, může končit smrtí.
  • Fibróza plicní - označení pro celou skupinu plicních chorob, při kterých dochází k postupnému nahrazování plicní tkáně vazivem. Bez ohledu na vyvolávající příčinu jsou nakonec důsledky podobné. Neřešená plicní fibróza může nemocnému výrazně zhoršit kvalitu života nebo jej zcela usmrtit. Plicní fibróza se nemusí projevovat nijak, jindy se příznaky rozvíjí pomalu a nenápadně. Může se objevit chronický suchý kašel a postupně dochází ke zhoršování námahové dušnosti. Člověk bývá unavený a nevýkonný. Zcela zvláštním příznakem spojeným s horším okysličováním těla jsou paličkovité prsty.
  • Bronchitida - zánět bronchů, česky zánět průdušek. Spadá pod záněty dolních cest dýchacích, ale často se sdružuje i se záněty horních cest dýchacích. V průběhu onemocnění se mohou hlavní potíže pacienta měnit. Hlavním vnějškovým projevem je dráždivý kašel, kterým se organismus snaží zbavit tvořícího se hlenu.
  • Sinusitida - zánětlivé onemocnění vedlejších nosních dutin, provázející zánět sliznice nosní dutiny. Je způsobena především bakteriální infekcí šířící se z nosu. Akutní sinusitida se projevuje bolestmi hlavy, zvýšenou teplotou, únavou, malátností a hnisavým výtokem z nosu. Při předklonu a při došlápnutí bolest hlavy zesiluje. Chronická sinusitida vzniká z nevyléčené akutní sinusitidy při některých současných změnách na horních cestách dýchacích vlivem prostředí či snížené odolnosti organismu. Má méně nápadné příznaky, ale působí nepříznivě na celý organismus.
  • Prostatitida - zánět předstojné žlázy, spíše známé pod názvem prostata. Jedná se o nejčastější urologický problém mužů do 50 let. Mezi její symptomy patří horečka, zimnice, dysurie či sexuální poruchy.
  • Cystitida - zvyšující se bolest při domočování, palpační citlivost v podbřišku.
  • Adnexitida - zánět vejcovodů a vaječníků. Jde o nejčastější formu gynekologických zánětů, tvoří jich až 80 %. Obvykle jsou postiženy obě strany zároveň. Postihuje zejména ženy mezi 20. a 30. rokem.
  • Revmatoidní arthritida - zánětlivé autoimunitní onemocnění, které se projevuje především zánětem a bolestivostí kloubů a jejich postupným poškozením, postihuje však i ostatní orgány. Závažnost spočívá v tom, že nejen snižuje kvalitu života nemocných, ale zkracuje délku jejich života v průměru o 6 – 7 let. Výskyt onemocnění je poměrně častý, postihuje asi 1 % populace, často se projevuje již v mladém věku. Na vzniku a rozvoji onemocnění se podílejí imunopatogenní mechanizmy.

I když v každém uvedeném případě bylo působení enzymů podrobně testováno, nelze zaručit, že k pozitivnímu efektu dojde u každého z pacientů.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...

(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní