Veltlínské zelené - suché, polosuché víno

Nejpěstovanější odrůda vinné révy na Moravě a královská odrůda Dolního Rakouska. Lze připustit, že se jedná o selekci divoké lokální révy. Geneticky je podobná Tramínu.

obrázek ke článku Veltlínské zelené - suché, polosuché víno

Přestože se Veltlínské zelené pěstuje na Moravě již od konce 18. století, není u nás tolik doceněné jako v Rakousku. Veltlínské zelené se dále pěstuje také v Maďarsku, na Slovensku, v Chorvatsku a v Německu. U nás zaujímá téměř 18% plochy a je tak rovněž nejpěstovanější bílou odrůdou.

Veltlínské zelené (VZ) se léta používá do cuvée známkových vín a také jako surovina pro výrobu šumivých vín (s odrůdami Ryzlink vlašský a Chardonnay). Je i vhodnou odrůdou pro přípravu přívlastkových, slámových a ledových vín, i když v této třídě jsou spíš výjimkou.

Jde o odrůdu raného rašení, dává přednost příznivým polohám bez specifického požadavku na kvalitu půdy. Dobře odolává mrazům, ale je citlivá na plísně.

Charakteristika:


  • hrozny - velké, kónické, středně kompaktní
  • bobule - kulaté až oválné, zelenožluté hnědě tečkované, velkého formátu se šťavnatou, sladkokyselou dužinou
  • druh vína - suché, polosuché
  • chuť a vůně - vyvážená chuť, svěží aroma zelených mandlí, pepřové tóny v chuti i vůni, příjemné kyseliny v závěru, vína jsou středně plná a podbízivá
  • barva - jiskřivě zelená, zelenožlutá

Veltlíny ze sprašového podloží voní medem a lipovým květem a jsou kořenité, veltlíny z kamenitých půd voní lehkým oparem cigaretového kouře.

Při zrání na lahvi se nejprve objevují zesílené kořenitě pepřové tóny, které posléze zanikají a kraluje mandlová chuť. U přívlastkových vín vyšších stupňů je chuť zjemněná sametovou plností.

V Rakousku se setkáme většinou s jakostními víny, která se konzumují při denním stolování, lze je kombinovat se širší škálou pokrmů. Mladá jsou vhodná ke studeným masům, omáčkám a slaným předkrmům, vyzrálá k hovězímu, filé z mořských ryb a k neutrálním omáčkám. Ředěná vodou jsou vhodná jako vinný střik.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Veltlínské zelené - suché, polosuché víno


(c) Naše výživa, 2010-2023 - Provozní podmínky serveru - Použití cookies - Kontakty    Zobrazit verzi: Klasická | Mobilní